- Projekt społeczny „Uzależnienia i inne problemy społeczne we współczesnym świecie”
Pierwszy raz uczniowie z naszej szkoły mogli brać udział w 4 – dniowym projekcie społecznym, który przez doświadczenie Bycia z innymi i dla innych miał uwrażliwiać i wzbudzać tęsknoty za wartościami tj. dobro, piękno, mądrość, prostota. Projekt miał charakter międzyszkolny i międzynarodowy, opracowany został przez P. Mariolę Tańską-Kubiak, wspólnie z stowarzyszeniem socioMovens, które pokryło wszystkie koszty finansowe projektu. Uczniowie wrócili piękni o doświadczenie Spotkania, jak sami mówili z przeczuciem i przekonaniem w sercu, że był to najważniejszy w ich życiu wyjazd. Ufam, że będą do tych Spotkań tęsknić już zawsze!
A tak jedna z uczestniczek Weronika, pisała o projekcie:
„Pomimo trudności związanych z covidem, mogliśmy brać udział w 4-dniowym projekcie Socio Movens w Koszalinie.
Odbył się on w dniach 24-27 styczeń 2022, a temat brzmiał:
„Uzależnienia i inne problemy społeczne”.
Pierwszego dnia pojechaliśmy do Wspólnoty Cenaccolo. Stowarzyszenie te wywodzi się z Włoch i zajmuje się pomocą w uzależnieniach młodzieży, zwłaszcza narkomanom. Mogliśmy zapoznać się z tym terenem oraz wysłuchać świadectw kilku młodych osób wychodzących z nałogów.
Kolejne dwa dni spędziliśmy w Domu Miłosierdzia. Jest to zrzeszenie osób wierzących, które prowadzą dom i pomagają wszystkim ludziom, którzy tam przychodzą, aby wyszli na prostą.
Na początku zapoznaliśmy się z miejscem oraz wysłuchaliśmy historii jego mieszkańców, osób duchownych jak i tych którzy szukają tam wsparcia. Kolejnego dnia pomagaliśmy w wielu pracach, między innymi w przygotowaniach do rozdawania posiłków dla osób ubogich i bezdomnych. Niektórzy z nas również nawiązali kontakt z przychodzącymi.
Oprócz tego, wiele czasu spędziliśmy na wspólnych grach, zabawach integracyjnych i tańcach. Nie zabrakło również czasu na modlitwę oraz refleksję. Większość z nas była otwarta na wszystkie projektowe doświadczenia oraz z powagą podchodziliśmy do pomagania.”





- Akcja „Torba charytatywna”
Dnia 16 grudnia 2021 Szkolne Kolo Caritas razem z Parafialnym Kołem Caritas przygotowało świąteczne paczki dla osób potrzebujących. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem pomagali przy rozdawaniu ich na terenie Rymania.

- Kartki dla seniorów
Dnia 9 grudnia 2021 wszyscy uczniowie klasy IVa na lekcji wychowawczej wykonali własnoręcznie kartki świąteczne dla osób samotnych z naszej gimny. To Radość, kiedy wspólnie doświadczać można tego, że Dobro tworzyć można w prosty sposób.


- Akcja sprzątania opuszczonych grobów na Cmentarzu Parafialnym w Rymaniu
23 października 2021 r. przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariusze naszej szkoły zebrali się na Cmentarzu Parafialnym w Rymaniu, by zadbać o opuszczone groby i pomóc w wykonywaniu prac porządkowych.
Z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczniowie włączyli się w tę akcję, by w ten sposób wyrazić szacunek do historii i tradycji, a przede wszystkim, by wyrazić swoją postawą troskę o dobro, tu i teraz, tam gdzie są i mogą być bardziej.



- Akcja ,,Zapałka nie ogrzeje – pomóż ogrzać się ubogim”
Kolejny raz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas włączyli się bardzo aktywnie w coroczną akcję Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ,,Zapałka nie ogrzeje”. Akcja charytatywna trwała od 30 października do 1 listopada i wzięła w niej udział większość naszych wolontariuszy.
Główną ideą tej akcji jest zbiórka pieniędzy na zakup opału dla najuboższych mieszkańców naszej miejscowości. Dlatego uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w tej akcji. Zaopatrzeni w identyfikatory z logo akcji i SKC oraz puszki Caritas, przez kolejne dni kwestowali na cmentarzu w Rymaniu i Gorawinie.
W tym roku udało się zebrać blisko 3200 złotych. Cztery osoby wskazane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zostaną zaopatrzone w odpowiednio przygotowane drewno, dzięki czemu mogą spędzić tę zimę w ciepłym domu.
Wszystkim naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy i gratulujemy odwagi w pięknym byciu dla drugiego człowieka!


