Rok szkolny 2024/2025
2-3.10. 2024r. Wycieczka do Poznania
W dniach 2 – 3 października 2024r. w uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w wycieczce do Poznania w ramach projektu „Podróże z klasą”. WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII
27.09.2024r. „Dzień Jabłka”
27.09 w przedszkolu odbył się „Dzień Jabłka”. O walorach tego owocu można mówić wiele, najważniejsze, że jest zdrowe, smaczne i można je jeść na wiele sposobów . Dzisiejsze święto było doskonałym sposobem do rozmów na temat zdrowego odżywiania. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach, tańcach, rozmowach, prezentacjach, wykonały prace plastyczne oraz odbyła się konsumpcja tego najpopularniejszego w naszym kraju owocu. 🍏
15.09.2024r. „Międzynarodowy Dzień Kropki”
🟠🟣 15 września obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Tradycyjnie i w naszym przedszkolu jest on celebrowany.
Ale o co właściwie w tym święcie chodzi?
Ma ono na celu zwrócenie uwagi na drzemiące w nas talenty, kreatywność, odwagę i promowanie świetnej zabawy.
Zaczęło sie niepozornie, bo od malej Vashti- bohaterki ilustrowanej książeczki dla dzieci Pana Reynoldsa. Opowieść spotkała się z szerokim uznaniem, i w związku z tym stała się inspiracją do stworzenia tego święta, które aktualnie jest obchodzone w niemal 190 krajach. Zapraszamy na krotką fotorelację 🔴🟢
9.09.2024r. „Bezpieczna droga do szkoły”
👮W bieżącym tygodniu w całej Polsce trwa akcja pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. W poniedziałek 09.09.2024 policjanci z zaprzyjaźnionego komisariatu rymańskiego odwiedzili nasz przedszkole. Wspólnie udaliśmy się na przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną, które znajduje się na głównej drodze w Rymaniu. Policjanci opowiadali i pokazywali jak w bezpieczny sposób przejść przez jezdnie w miejscu do tego wyznaczonym.
Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i cenna lekcje 💙
Rok szkolny 2023/2024
Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Rymaniu, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego, stojąc przed trudnym wyborem kolejnego kroku w dorosłość, dzięki uprzejmości pani dyrektor Katarzyny Okuń mieli możliwość odwiedzenia firmy Container Modul Sp. z o. o.
Firma działa od 1990 roku, jest największym zakładem pracy w naszej gminie, zatrudnia 350 osób. Zajmuje się produkcją kontenerów transportowych, przyczep oraz zabudową pojazdów ciężarowych. To nowoczesna firma, działająca na światowych rynkach, która stawia na ciągły rozwój oraz wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych.
Uczniowie wzięli udział w profesjonalnej prelekcji na temat historii, specyfiki firmy oraz różnorodności wykonywanych zawodów, w tym również przez absolwentów naszej szkoły.
Dziękujemy za tą wartościową lekcję!
2024r. Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu
3 czerwca 2024 r. uczniowie klasy 1 a odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu.
Podczas wizyty w remizie strażackiej zostaliśmy zapoznani z wyposażeniem wozu strażackiego. Każdy uczeń mógł również wejść do kabiny wozu. Kacper, na własnej skórze, przekonał się, jak ciężki jest strój i podstawowe wyposażenie strażaka . Każdy uczeń miał niepowtarzalną okazję wcielić się w juniora strażackiego, ubierając się w strój strażacki. Podczas spotkania poznaliśmy tajniki pracy strażaków oraz niebezpieczeństwa, które jej towarzyszą . Była to również okazja do utrwalenia wiadomości i umiejętności dotyczących znajomości zagrożeń pożarowych oraz zachowania w przypadku pożaru. Ogromne wrażenie zrobił na uczniach spalony pokój dziecięcy. Zwieńczeniem naszej wizyty był próbny alarm, podczas którego strażacy zaprezentowali ślizg z rury strażackiej.
Spotkanie było bardzo pouczające, upłynęło w serdecznej atmosferze. Dziękujemy za miłe przyjęcie i mamy nadzieję, że nasi uczniowie w przyszłości zasilą szeregi jednostki, tak jak przed laty zrobili to Łukasz i Szymon.
Wizyta w KPPSP W Kołobrzegu na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wychowawczyni klasy 1a Dorota Nasiadka.
3.06.2024r. Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu
3 czerwca najmłodsza grupa przedszkolna miała okazję przyjrzeć się pracy zawodowej straży. Udaliśmy się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Dzieci miały okazję obejrzeć wozy, obejrzały próbny alarm, wzięły udział w pokazie oraz prelekcji.
Bardzo dziękujemy raz jeszcze Strażakom ze ciepłe przyjęcie.
23.05.2024r. Najlepiej jest u mamy…
Najlepiej jest u mamy…….
od tych słów piosenki uczniowie klasy 1a rozpoczęli uroczystość przygotowaną dla MAM z okazji Ich święta.
23 maja 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Mamy. Na uroczystość przybyły mamy organizatorów uroczystości, dyrektor szkoły pan Henryk Gromek, wicedyrektorka pani Bogumiła Lewandowska oraz uczniowie.
Dla uczniów klasy 1a był to pierwszy publiczny występ przed tak ważną i dużą publicznością. Przez kilka tygodni przygotowywali piosenki, wiersze, scenki oraz układ choreograficzny. Był to dzień pełen emocji, wzruszeń i pozytywnych wrażeń. Uczniowie zostali nagrodzeni przez widzów gromkimi brawami za swój występ.
Po przedstawieniu spotkali się w klasie, gdzie wręczyli mamom własnoręcznie wykonane upominki i gdzie mamy nagrodziły małych artystów słodkim poczęstunkiem.
Wychowawczyni klasy 1a Dorota Nasiadka.
STRAŻACY W AKCJI- konkurs plastyczny
Uczniowie klas 1-8 naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym- edycja 2023/2024.
Do konkursu przystąpiło 13 uczniów:
w kategorii klas 1-3 : Daniil Crupennicow z klasy 1a
Kaja Szymańska z klasy 1a
Maria Gajkowska z klasy 2
Bartosz Rudolf z klasy 2
Lena Mleczek z klasy 3a
Liliana Czupryn z klasy 3a
Lena Mucha z klasy 3a
w kategorii klas 4-8 : Nadia Wiśniewska z klasy 4a
Zuzanna Wyroda z klasy 4a
Karolina Kowalska z klasy 5a
Maja Filocha z klasy 6b
Karol Lesisz z klasy 7b
Małgorzata Jakubowska z klasy 8
Uczestnicy konkursu wykazali się dużą oryginalnością i pomysłowością oraz znajomością różnorodnych technik plastycznych.
W etapie szkolnym wyróżniono pracę: Marii Gajkowskiej, Daniila Crupennicov, Leny Mleczek, Liliany Czupryn, Mai Filochy, Karola Lesisza i Małgorzaty Jakubowskiej.
W etapie powiatowym wyróżniono pracę:Marii Gajkowskiej, Liliany Czupryn, Mai Filochy, Karola Lesisza i Małgorzaty Jakubowskiej.
W etapie wojewódzkim wyróżniono pracę: Liliany Czupryn i Mai Filochy. Wyróżnione uczennice otrzymały zaproszenie na Sejmik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Szczecinie, podczas którego uhonorowano laureatów konkursu.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu i zachęcamy do udziału w kolejnych zmaganiach konkursowych.
Nauczycielka plastyki Dorota Nasiadka.
27.05.2024r. Tydzień Bezpieczeństwa – wizyta jednostki OSP Rymań
27 maja w ramach trwającego w naszej placówce Tygodnia Bezpieczeństwa nasze przedszkole odwiedziła jednostka OSP z Rymania. Panowie strażacy bardzo ciekawie opowiedzieli o swojej pracy, o wyposażeniu jakim dysponują, przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa o najważniejszym numerze- alarmowym, zachęcali dzieci do zwiedzenia auta i zadawania pytań.
Raz jeszcze bardzo dziękujemy za odwiedziny. 👨🚒
26.04.2024r. Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju BRD.
26.04.2024r. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Organizatorem imprezy była komenda powiatowa Policji w Kołobrzegu, a wszystko odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej w Rymaniu.
Gminę Rymań reprezentowali uczniowie naszej szkoły:
Grupa I (do 12 lat)
1. Mikołaj Okuń – Vb
2. Antoni Humiennik – Va
3. Justyna Kowalczyk – IVb
4. Aleksandra Hawańczak – IVa
Grupa II
1. Jakub Trusczyński – VII a
2. Konstanty Makarewicz – VIIa
3. Jan Sulecki – VIa
Po podsumowaniu wyników wszystkich konkurencji okazało się, że nasi zawodnicy zajęli miejsce II (grupa II) oraz III (grupa I). Gratulujemy!
4.03.2024r. Przedstawienie „O psie, który jeździł koleją”
4 marca w Rymaniu gościliśmy teatr Młodego Pokolenia, który przyjechał do nas z przedstawieniem pt.: ” O psie, który jeździł koleją”. Aktorzy przybliżyli nam historię opartą na prawdziwych wydarzaniach, które miały miejsce we Włoszech. Lektura opowiada o psie Lampo i jego niezwykłej przyjaźni z człowiekim i uwielbieniem do podróży pociągiem po niemal całym kraju.
Jest to niezwykła opowieść o przyjaźni, oddaniu i przywiązaniu. Przedstawienie miały okazję oglądać dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I-III, a całość odbyła się w rymańskim GOK – u. Dzieciom bardzo podobał się występ, obejrzały go z zaciekawieniem i uśmiechem na ustach.
17.02.2024r. Międzynarodowy Dzień Kota
17 lutego obchodzone jest święto wszystkich „Kociarzy” czyli Dzień Kota. W naszym przedszkolu celebrowano je w piątek 16 lutego. Dzieci przypomniały sobie różne gatunki kotów (nie tylko poczciwego „podwórkowca- dachowca”) poznały zwyczaje, smakołyki i zdolności tych uroczych czworonogów. Wzięły udział w zabawach, pracach plastycznych, pogadankach, pokazach, a jedna z grup wybrała się do lokalnego sklepu z przysmakami dla zwierzaków.
Wszystkim kotom i ich właścicielom życzymy dużo zdrowia 🐅🐆
14.02.2024r. Dogoterapia z Coco.
Po miesięcznej przerwie odwiedziła przedszkole Coco. To było nasze drugie spotkanie z zaplanowanych 6. Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Są także relaksujące, nic bowiem nie działa lepiej niż rytmiczne głaskanie psa i słuchanie jego oddechu 🙂
8.02.2024r. Zabawa karnawałowa w przedszkolu
Dzisiejszy dzień minął nam w iście karnawałowym klimacie! Przedszkolaki miały okazję przebrać się za ulubionego bohatera, wzięły udział w niezliczonej liczbie gier i zabaw muzyczno- tanecznych 🎊🎈🎈
10.01.2024r. Zajęcia z dogoterapii
W środę 10.01 w naszym przedszkolu odwiedził nas wyjątkowy gość ! Suczka Coco wraz ze swoją właścicielką panią Agatą przygotowały dla każdej grupy wyjątkowe zajęcia z dogoterapii. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka! Zajęcia z 🦮 poprawiają komunikację, wzbogacają słownictwo i mowę. Dzieci przełamują lęki, rozwijają funkcje poznawcze, stymulują zmysły oraz ćwiczą koncentrację. Dogoterapia uczy samodzielności i odpowiedzialności za siebie i psa. Wpływa na stan emocjonalny, łagodzi stres i samotność, relaksuje 😌😌
Dziękujemy za cenne wskazówki i czekamy na kolejne spotkanie z Coco
5.01.2024r. Konkurs przedszkolny „KARTKA BOŻONARODZENIOWA”.
05.01.2024r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu przedszkolnego pt. „KARTKA BOŻONARODZENIOWA”.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco :
I miejsce Maria Mikołajczak
II miejsce Zuzanna Gadula
III miejsce Tomasz Musiał
Wyróżnienia otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu :
1. Piotr Lesisz
2. Wiktoria Dach
3. Hanna Popielarz
4. Oliwier Nowak
5. Zofia Musiał
6. Blanka Grzegorczyk
7. Kaja Szwarc
8. Oliwia Wołejko
9. Wiktoria Sulima
10. Oliwia Sulima
11. Jakub Polański
12. Piotr Ostrowski
13. Jakub Nowak
14. Julia Łukasiewicz
15. Zuzanna Filocha
16. Gabriela Rodak.
Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom za wzięcie udziału w konkursie. Zachęcam do uczestnictwa w kolejnych.
Barbara Sosnowska.
Jasełka bożonarodzeniowe – 21.12.2023r.
Świąteczną atmosferę w szkole ukształtowały jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez p. M. Kuroń wraz z uczniami.
Konkurs literacki „Moja mała Ojczyzna, jestem jej częścią”.
W październiku jak co roku nasi uczniowie wzięli udział w konkursie literackim „Moja mała Ojczyzna, jestem jej częścią” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Ustroniu Morskim. Wszystkie prace były ciekawe, oryginalne i godne zachwytu.
Najbardziej utalentowane uczestniczki to: Zuzanna Wyroda (kl.4a). Karolina Kanderska (kl.5b), Małgorzata Popielarz (kl.5b), Julia Galant (kl.5b), Zuzanna Pawłowska (kl.6a), Maja Dwornik (kl.6b), Zuzanna Kornecka (kl.7b), oraz Maja Kraczkowska (kl. 8).
Jesteśmy z Was dumni i życzymy sukcesów.
Konkurs recytatorski poezji niemieckojęzycznej
Po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim poezji niemieckojęzycznej organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kołobrzegu. W tym roku pod hasłem przewodnim „Meine Lebensphilosophie”. Jest to konkurs zorganizowany w atmosferze przedświątecznej dla wszystkich szkół powiatu kołobrzeskiego., może stąd tak chętnie się do niego wraca 🙂
W tym roku Maja Kraczkowska, Zuzanna Bujak, Sebastian Kachniarz i Wiktor Klepuszewski z klasy VIII dzielnie reprezentowali naszą szkołę. Cieszę się, że ich zapał i wkład własnej pracy został wyróżniony. Wszyscy też, oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymali bony podarunkowe do sklepu Empik, co zapewne bardziej potęguje w nich radość i satysfakcję 🙂
Gratuluję serdecznie!
Mariola Tańska-Kubiak
GRAMY W RĘCZNĄ!
Od września nasi uczniowie z klasy II i III-cich brali udział w intensywnych ćwiczeniach przygotowujących młodych adeptów do gry w piłkę ręczną. Dotychczas mieli okazje zaprezentować swoje umiejętności na turnieju w październiku, o czym Wierni Czytelnicy naszych profili zapewne już czytali. Kilka dni temu, bo 9 grudnia mieliśmy okazję do ponownego sprawdzenia swoich umiejętności. Dostaliśmy zaproszenie od szkoły z Sianowa na turniej!
Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i determinacją, emocji było cale mnóstwo!
Dzieci dopingowali niezastąpieni rodzice, a frekwencja była wysoka!
Wszystkim serdecznie gratulujemy waleczności, zapału i optymizmu! Wróciliśmy z pucharem, medalami i dyplomami!
Dziękujemy niezmiennie p. M. Grzejdak oraz p. W. Maciejczyk za przygotowanie kadry szkolnej.
Zajęcia świetlicowe – lepienie bałwanów
Za oknem pojawił się śnieg a więc uczniowie na zajęciach świetlicowych udali się na Orlik aby ulepić bałwany. Zabawy ze śniegiem wywoływały ogromną ilość uśmiechu i radości.
KOLOROWE KREDKI czyli WIELKI KREDKOWY RECYKLING
„Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
lecz przez to czym dzieli się z innymi…”
Jan Paweł II
Dziękujemy wszystkim osobą, które przyłączyli się do naszej akcji charytatywnej i przynieśli swoje kredki, tym samym dali im drugie życie.
W szczególności chciałabym podziękować Karolowi Lesiszowi oraz Błażejowi Szwalskiemu za bezinteresowną pomoc w przygotowaniu kredek dla fundacji.
Kredki po obróbce wykorzystane zostały do wykonania biżuterii oraz innych przedmiotów. Pozostałe mają trafić do świetlic środowiskowych.
Fundacja z wyrazami podziękowania przekazała nam dyplom oraz certyfikat.
Jeszcze raz okazało się , że razem możemy więcej !
Agnieszka Jordan i Wolontariat
25.11.2023r. Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia, w naszym przedszkolu obchodziliśmy go 24. Poznaliśmy historię powstania najpopularniejszego pluszaka, która sięga początku XX wieku i jest związana z ówczesnym prezydentem USA. Na jego cześć nazwany został Teddy i pod tym imieniem znany jest na całym świecie.Nasze Dzieci wykonały prace plastyczne, odwiedziły bibliotekę, opowiedziały o swoich miękkich przyjaciołach oraz wzięły udział w różnych zabawach z misiami w roli głównej.
10.11.2023r. Obchody Święta Niepodległości
Uroczysty występ uczniów przygotowały: p. A.Kornecka, p. B. Oleksiewicz, p. M. Zawalska oraz p. M. Oleksiewicz
10.11.2023r. Święto Niepodległości w przedszkolu
Z okazji Święta Niepodległości wszystkie nasze przedszkolaki wzięły udział we wspólnym odśpiewaniu hymnu, który rozbrzmiał dokładnie o 11:11.
25.10.2023r. Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym
25 października dwie drużyny chłopców reprezentowały naszą szkołę w Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym. Drużyna składała się z dwóch zawodników. Reprezentanci szkoły zostali wyłonieni w rozgrywkach o tytuł Mistrza Szkoły w Tenisie Stołowym, które odbyły się 16.10.2023r. oraz 20.10.2023r. W szkolnym etapie rozgrywek w ramach Igrzysk Dzieci I miejsce zajął Jan Sulecki, II miejsce – Szymon Drelicharz, III miejsce – Tomasz Wasilewicz, natomiast w IMS – I miejsce wywalczył Jakub Trusczyński, II miejsce – Paweł Oleksiewicz, a III miejsce – Konstanty Makarewicz.
W Igrzyskach Dzieci – rocznik 2011 i młodsi drużynę stanowili Jan Sulecki i Szymon Drelicharz. W związku z dużą liczbą zespołów zgłoszonych do zawodów, drużyny rozgrywały mecze w dwóch grupach. Mecze rozgrywane były do trzech wygranych gier, gry – do dwóch wygranych setów, sety – do 11 pkt z zachowaniem dwupunktowej przewagi. Każdy z chłopców brał udział w grach pojedynczych oraz w grze podwójnej. Nasi chłopcy po emocjonujących, pięciomeczowych pojedynkach w swojej grupie zajęli drugie miejsce, w całym turnieju – czwarte.
W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej – Jakub Trusczyński i Paweł Oleksiewicz wywalczyli II miejsce. Do zawodów zgłoszono pięć zespołów, drużyny grały systemem „każdy z każdym”. Podobnie, jak ich młodsi koledzy rozgrywali zacięte pojedynki. Warto zaznaczyć, że w całym turnieju przegrali tylko jeden mecz – z brązowymi medalistami ubiegłorocznego, krajowego finału Igrzysk Dzieci.
Wszystkim chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. BRAWA ZA WALECZNOŚĆ!!!
„Gramy w ręczną”
Od września uczniowie klas II i III brali udział w intensywnych treningach piłki ręcznej. Wszystko to za sprawą ogólnopolskiego projektu „Gramy w Ręczną” której patronatem jest Ministerstwo Kultury i Sportu oraz Polski Związek Piłki Ręcznej. Z ramienia szkoły opiekunem projektu jest pani Monika Grzejdak, a pomaga jej pani Weronika Maciejczyk. Szkoła otrzymała w ramach projektu piłki, bramki do gry oraz czerwone koszulki. 3 razy w tygodniu odbywają się treningi podczas których uczniowie nabywają wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych. W związku z tym reprezentacja została zaproszona na pierwszy swój turniej, który odbył się w Sianowie 29.10.2023 r. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i hartem ducha. Rozgrywali szybkie mecze 2 na 2 oraz 3 na 3 w swoich kategoriach wiekowych. Emocji było cale mnóstwo, a zabawa była przednia. Wróciliśmy z pucharem i zapowiedzią na następny wyjazd. Serdecznie dziękujemy rodzicom za wspaniały doping, dyrekcji a w szczególności Pani Monice za przygotowanie uczniów na ten dzień
19.10 „Spóźniony słowik”
19.10.2023r. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć 3 interpretacje wiersza Juliana Tuwima pt. Spóźniony słowik” w wykonaniu klas starszych pod przewodnictwem Pani Aliny Korneckiej. Dzieci z zainteresowaniem przysłuchiwały się cudnym wykonaniom. Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestnictwa, starszakom gratulujemy talentu i odwagi ❤.
Oto kilka ujęć z tego spotkania:
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 12 października 2023 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku jest to szczególny czas, związany z 250 rocznicą powstania Komisji Edukacji Narodowej. Tegoroczną uroczystość uczniowie klasy VI A i VI B wraz z wychowawcami, umilili całej szkolnej społeczności humorystycznym przedstawieniem Pt. „Idealny nauczyciel”. Wyrazili nim serdeczną wdzięczność wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.
Za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu uroczystości dziękujemy: pani Weronice Maciejczyk, pani Katarzynie Stopie, panu Jarosławowi Oleksiewiczowi oraz uczniom: Wiktorowi Klepuszewskiemu – kl. VIII oraz Małgorzacie Popielarz, Michalinie Moskalik, Julii Galant i Karolinie Kanderskiej – kl. V B.
Dzień Jabłka
We wrześniu obchodzimy święto najpopularniejszego owoca w tej części Europy- jabłka. Z tej okazji nasze przedszkolaki wzięły udział w zabawach, pracach plastycznych oraz pogadankach na temat właściwości i zdolności tego owoca.
O zaletach jabłka można by rozmawiać długo i wychwalać jego walory, najważniejszym jest to , że jest smaczne, uniwersalne i sprawdza się świetnie zarówno jako zdrowa- syta przekąska, jako sok czy w postaci ciasta. Wszystkim polecamy jabłka w codziennej diecie.
26.09.2023r. Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków w naszej szkole
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
W ramach obchodów do 700 milionów Europejczyków z 46 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły dołączyli do akcji promującej naukę języków. Uczniowie klas czwartych i siódmych z nauczycielem p. Beatą Oleksiewicz na lekcjach języka angielskiego pochylili się nad zaletami nauki języków obcych oraz rozwiązywali multimedialne quizy i zagadki dotyczące różnych języków. Cała społeczność szkolna mogła zapoznać się z ideą Europejskiego Dnia Języków i poczytać ciekawostki na temat różnych języków dzięki ekspozycji w holu wykonanej na ten temat.
26.09.2023r. Spotkanie z policjantami
26 września w przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami z sąsiedniej komendy.
Dzieci chętnie odpowiadały na pytania oraz dzieliły się własnym doświadczeniem.
Miały możliwość poznania specyfiki zawodu oraz elementów wyposażenia, którymi dysponują mundurowi.
Dziękujemy bardzo za odwiedziny i z niecierpliwością wyczekujemy rewizyty.
22-23.09.2023r. „Sprzątanie Świata”
22 i 23 września w naszej placówce odbyło się „Sprzątanie świata” w którym brała udział niemal cała społeczność szkolna.
Rok szkolny 2022/2023
19.06.2023r. Wizyta w restauracji „Polonez”.
19.06 najmłodsi nasi przedszkolacy wybrali się spacerkiem do pobliskiej restauracji „Polonez” na pyszne lody.
Celem naszego wyjścia było utrwalenie zasad poruszania się po chodnikach, przechodzenia przez jezdnię oraz kulturalnego zachowania się w restauracji, przy stole ???? To także wspaniała okazja do utrwalenia zawiązywanych przez cały rok przedszkolny więzi koleżeńskich ????????????
W nagrodę za piękne zachowanie przy stołach dostaliśmy smakołyki dla mieszkających obok zwierzątek – z radością je nakarmiliśmy.
15.06.2023r. Wycieczka do Świdwina
15 czerwca grupa „Biedronki” miała okazję odwiedzić Centrum Nauki
Cordis w Świdwinie. Wszystkie eksponaty w tym niezwykłym miejscu są
interaktywne i każde dziecko mogło samodzielnie przeprowadzać
eksperymenty. Zachęcamy wszystkich i dużych i małych do odwiedzenia go.
Centrum jest otwarte codziennie (z wyjątkiem poniedziałku), a wstęp
jest bezpłatny. Dziękujemy Mamie Filipa za znalezienie i polecenie nam
tego ciekawego miejsca.
https://cncordis.pl/
Drugim
punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Joannitów. Który
również polecamy, zwłaszcza, że jest jednym z nielicznych zamków w
naszej okolicy. Zorganizowano w nim klimatyczną scenę, na której są
wystawiane przedstawienia, wyświetlane filmy oraz spotkania autorskie.
Polecamy polubić stronę fb zamku, na której na bieżąco publikowane są
informacje o wydarzeniach kulturalnych w tym miejscu.
https://www.facebook.com/zamek.swidwin
Wycieczka do mini zoo „DonkeySzot”
☀️ 7 czerwca najstarsze grupy przedszkolne wybrały się na wycieczkę do mini zoo „DonkeySzot” w Rogozinie k. Trzebiatowa. Mogliśmy spotkać, pokarmić i pogłaskać wszystkich jego mieszkańców. Zwierzaki okazały sie bardzo towarzyskie. Poznaliśmy największą rasę osiołka- gwiazdę tego miejsca, kozy , króliki, baranki, nawet żółwia i czarne kurki. Do dyspozycji mieliśmy również plac zabaw z 2 dmuchańcami, piaskownicą i zjeżdżalnią. Polecamy odwiedzić to miejsce.
Wizyta w schronisku dla zwierząt REKS w Kołobrzegu
Dnia 2 czerwca 2023 młodzież Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami p. Mariolą Tańska-Kubiak oraz p. Agnieszką Jordan odwiedziła Schronisko dla zwierząt REKS w Kołobrzegu. Przekazaliśmy dary, zebrane w kwietniu i maju, przez całą społeczność szkolną ( za co bardzo DZIĘKUJEMY wszystkim :-). Największą radość sprawiło nam jednak to, że mieliśmy przyjemność spędzić trochę czasu z psami i wyprowadzić je na długie spacery. Mamy nadzieję, że one też, były bardzo zadowolone 🙂
WYCIECZKA DO SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
Wczesnym rankiem (6.00 !) 12 maja 2023 r. wybraliśmy się w kilkugodzinną podróż do Słowińskiego Parku Narodowego. Do wspólnego poznawania atrakcji parku, uczniowie klasy III , zaprosili koleżanki i kolegów z klas: IIa, IIb oraz I.
Zwiedzanie przyrodniczych atrakcji zaczęliśmy od kilkukilometrowego przejazdu elektrycznymi meleksami. Dużym wyzwaniem okazała się wspinaczka na wydmy. Po „zdobyciu” piaszczystych wzniesień, udaliśmy się na plażę. Dopisała nam pogoda, więc z ogromną przyjemnością, zażywaliśmy słonecznej kąpieli.
Następnie udaliśmy się do pobliskiej „FARMY ALEXA” – parku edukacji i zabawy, pierwszego w Polsce obiektu pokazującego wspaniały świat wsi i rolnictwa. Zaczęliśmy od turnieju. Każde dziecko zostało nagrodzone medalem. Na koniec odpoczywaliśmy przy ognisku zajadając się wiejskimi kiełbaskami.
Zmęczeni i zadowoleni, bezpiecznie wróciliśmy do Rymania wczesnym wieczorem.
Serdecznie dziękujemy rodzicom klasy III za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.Wychowawczyni klasy III Dorota Nasiadka
16 – 18.05.2023r. Mistrzostwa szkoły w szachach.
W dniach 16 – 18 maja na siódmych i ósmych godzinach lekcyjnych w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w szachach. Wzięło w nich udział 9 uczniów.
Oto wyniki:
I miejsce – Adam Sobczak z klasy 6a,
II miejsce – Aleks Kwiecień z klasy 8a,
III miejsce – Marcin Leszczyński z klasy 5b,
IV miejsce – Mykyta Nazarenko z klasy 4b,
V miejsce – Tomasz Wasilewicz z klasy 5b.
17.05.2023r. Wycieczka do Wolińskiego Parku Narodowego
17 maja uczniowie klasy 6a,6b i 7 uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Wolińskiego Parku Narodowego i okolic. Uczestnicy podziwiali ruiny kościoła na klifie w Trzęsaczu, najwyższy klif Wolińskiego Parku Narodowego – Gosań. W Międzyzdrojach spacerowali Promenadą Gwiazd oraz po molo, a w Wapnicy zobaczyli Turkusowe Jezioro. Szczególnym zainteresowaniem i atrakcją było przepłynięcie promem na wyspę Uznam oraz spacer promenadą z podziwianiem Stawy ” Młyny”.
17.05.2023r. Konkurs recytatorski „W lesie, stawie i na trawie”
W naszym przedszkolu odbył się dziś konkurs recytatorski pod hasłem „W lesie, stawie i na trawie”
Zwycięzcy w kategorii młodszej:
I miejsce Szymon B.
II miejsce Urszula K.
III miejsce Aleks Ł.
Wyróżnienie dla Wiktorii K.
W grupie starszej:
I miejsce Michał P.
II miejsce Jakub N.
III miejsce Karina W.
Wyróżnienie dla Zuzanny Gaduli.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
28.04.2023r. Wrzosowo – powiatowy turniej BRD
28.04.2023r. Powiatowe eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Tym razem zawody odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej we Wrzosowie.
Gminę Rymań reprezentowali uczniowie naszej szkoły w dwóch kategoriach wiekowych:
grupa I: J. Sulecki, J. Szaszkiewicz, D. Miklas, M. Dwornik.
grupa II: K. Dryglas, K. Makarewicz, J. Trusczyński.
Turniej BRD to rywalizacja w zakresie znajomości przepisów ruchu drogowego, umiejętności poruszania się w miasteczku ruchu drogowego,
jazdy po rowerowym torze przeszkód oraz umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej.
Ostatecznie drużynowo nasi zawodnicy zajęli II miejsce – grupa I oraz V – grupa II.
„Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj”
„Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj”
Z okazji zbliżających
się świąt majowych cała społeczność przedszkolna wykonywała przeróżne
zadania związane z tematyką patriotyczną. Odbył się również symboliczny
przemarsz flagowy, który miał miejsce w okolicach szkoły.
Poniżej kilka ujęć z tego dnia.
25.04.2023 r. Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej
25 kwietnia 2023 r. reprezentacja naszej szkoły brała udział w Mistrzostwach Powiatu w piłce nożnej (Igrzyska Młodzieży Szkolnej). Do rywalizacji sportowej przystąpiło 8 drużyn z całego powiatu.
Nasi uczniowie w składzie: Franciszek Drozda, Jakub Szwalski, Karol Dryglas, Kacper Wierzbicki, Wiktor Klepuszewski, Rafał Celiński, Mateusz Zapłoch, Szymon Kozioł, Sebastian Kachniarz, Antoni Szarejko zajęli III miejsce. GRATULUJEMY! ??⚽️
„Góra Grosza „
Zakończyła się akcja „Góra Grosza”, której celem było zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną – w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. Uczniowie naszej szkoły nie zawiedli, każdy przyniósł tyle, ile mógł, w myśl zasady: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”. Uzbieraliśmy 1412,06 zł, przekazaliśmy je na adres Towarzystwa ,,Nasz Dom”. Za wszystkie grosze serdecznie dziękujemy
Agnieszka Jordan i Agnieszka Orzechowska
21.03.2023r. Pierwszy Dzień Wiosny
⚘️” Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno, do wody Cię wrzucamy bo wiosnę witamy”☀️ 21 marca to szczególna data, ponieważ to dziś oficjalnie i astronomicznie ? możemy powiedzieć, że nadeszła wiosna. Choć aura jest typowo marcowa ⛅️, całe przedszkole chętnie we wspólnym przemarszu, przy akompaniamencie janczarów, przemaszerowało po ulicach Rymania w celu przegonienia Zimy ❄️. Czy nam się udało? Zapewne dowiemy już niebawem. Przedszkolakom towarzyszył wesoły nastrój, oraz wykonane Marzanny (aż 2!) i własnoręcznie wykonane transparenty. Dużo słońca życzymy ?
MARCOWY PRZEGLĄD SPORTOWY
W piątek – 3 marca reprezentacja naszej szkoły w składzie: J. Jabłoński, Sz. Kaszuba, K. Makarewicz A. Skokowski, A. Sobczak, C. Stefaniak, J. Sulecki oraz J. Trusczyński uczestniczyła w Mistrzostwach Powiatu czwórek siatkarskich, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 6 w Kołobrzegu w ramach Igrzysk Dzieci (rocznik 2010 i młodsi). W turnieju wzięło udział 6 drużyn z powiatu kołobrzeskiego. Chłopcy rozegrali 3 mecze – każdy kończył tie-break. W ostatnich setach każdego pojedynku zabrakło nam troszeczkę szczęścia, w związku z tym nie udało się zająć miejsca na podium. Gratulujemy pięknej walki i życzymy sukcesów!!!
6 marca w Szkole Podstawowej w Gościnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt (Igrzyska Młodzieży Szkolnej). Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn reprezentujących: SP Gościno, SP nr 6 w Kołobrzegu, SP nr 7 w Kołobrzegu, SP w Dźwirzynie i SP w Rymaniu. Rozgrywki przeprowadzone zostały w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Nasze dziewczyny: M. Jakubowska, A. Jasina, M. Karbowniczek, M. Kołtak, N. Rudniak, M. Sielicka, W. Teper, K. Zielińska – po zaciętych meczach zajęły II miejsce. GRATULACJE!!!! Mistrzyniami Powiatu zostały dziewczęta z Dźwirzyna.
W środę – 8 marca – reprezentacja chłopców w piłce siatkowej uczestniczyła w Mistrzostwach Powiatu, które odbywały się w Szkole Podstawowej w Gościnie.
W turnieju uczestniczyło 5 zespołów: SP Gościno, SP Rymań, a Kołobrzeg reprezentowały drużyny: SP nr 5, SP nr 6 i SP nr 8. Drużyny grały w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Drużyna w składzie: F. Burda, R. Celiński, F. Drozda, K. Dryglas, M. Filocha, S. Stefaniak i K. Wierzbicki powtórzyła ubiegłoroczny sukces i zajęła I miejsce. GRATULACJE!!! Życzymy powodzenia w kolejnym etapie rozgrywek.
07.02.-10.02.2023 Udział w projekcie społecznym pt. „WYKLUCZENIE – jako problem i zadanie czułego Bycia we współczesnym świecie”.
W dniach 07.02.-10.02.2023 już po raz drugi udało się zorganizować dla młodzieży naszej szkoły projekt społeczny pt. „WYKLUCZENIE – jako problem i zadanie czułego Bycia we współczesnym świecie”.
Zajęcia miały nietypową formę warsztatów, powstały przy współpracy z międzynarodową fundacją „socioMovens” oraz pod patronatem Katolickiego Instytutu Społecznego w Dortmundzie, a głównym ich celem jest uwrażliwianie społeczne młodzieży oraz wzbudzanie tęsknot w ich postawach za wartościami tj. dobro, piękno, szlachetność, pomoc.
Oprócz dokładnego omawiania problemu w teorii, tworzenia wspólnoty w Byciu razem, tym razem odwiedziliśmy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Okruszek” w Kołobrzegu, w którym przeprowadziliśmy warsztaty ruchowo- plastyczne dla dzieci oraz Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia w Koszalinie, gdzie pomagaliśmy przy rozdawaniu obiadu dla setki osób potrzebujących.
Takie Bycie, prawdziwe doświadczanie człowieka, było w nas czymś, co uwrażliwiło najpiękniej, na to co ważne i dobre. Pod koniec każdego dnia dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami, a rano wybieraliśmy motto, którym staraliśmy się w naszej codzienności żyć.
Uczestnikami tegorocznego projektu byli uczniowie klas VIII naszej szkoły, oraz I Liceum im. Noblistów Polskich w Pyrzycach. Oprócz opiekunów z ramienia szkół, był współkoordynator z ramienia fundacji niemieckiej, oraz członkowie socioMovens – licealiści z Kołobrzegu i Poznania,
którzy przyjmują rolę mentorów. Tak różnorodna grupa była już sama w sobie ciekawym doświadczeniem dla wszystkich. Uczniowie oprócz radości budowania wspólnie grupy, mogli rozmawiać przez cały czas w języku niemieckim i angielskim (oraz portugalskim ;-).
Nie da się słowami opisać tego czasu, wiem, po rozmowach z uczestnikami, że we wszystkich nas, zostało Piękno – takie Piękno, które się rodzi z doświadczenia wspólnego budowania Dobra wokół. Za pomoc w organizacji i wsparcie dziękuję bardzo Dyrekcji szkoły i p. Agnieszce Jordan, Wójtowi Gminy Rymań, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu „Okruszek” oraz Stowarzyszeniu Dom Miłosierdzia oraz wszystkim współtworzącym razem ze mną projekt.
Projekt dofinansowany był przez międzynarodową fundację socioMovens.
Koordynator projektu: Mariola Tańska – Kubiak
Bal Karnawałowy w przedszkolu.
10.02.2023r. Dziś w naszym przedszkolu od samego rana panował szampański nastrój, a wszystko to za sprawą balu karnawałowego.
Było głośno, wesoło i kolorowo! Przy okazji miał miejsce konkurs na najpiękniejsze przebranie! Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się zaraz po feriach- zapraszamy do śledzenia.. – ZOBACZ WYNIKI KONKURSU
Udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Drodzy Rodzice
Jak już oficjalnie wiadomo – padł kolejny rekord w tegorocznej zbiórce WOŚP! W tym roku nasze datki zostaną przeznaczone na walkę z podstępną sepsą. Z dumą możemy oznajmić, że w tym roku, z Państwa pomocą, z samej sprzedaży ciast uzbieraliśmy 4610 zł! ❤ Kolejny raz udowodniliśmy, że razem można znacznie więcej! Bardzo dziękujemy za zaangażowanie, za każde ciasto, za pomoc przy obsłudze, za każdą licytację, występ naszych uczniów, za każdą parę rąk, która tego dnia była z nami i czynnie nas wspierała! Dziękujemy z całego serca ❤
Turniej piłki siatkowej z okazji XXXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
25 stycznia 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w turnieju piłki siatkowej z okazji XXXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Gościnie. W rywalizacji dziewcząt II miejsce w turnieju wywalczyła drużyna naszej szkoły w składzie: Małgorzata Jakubowska, Maria Karbowniczek, Hanna Kizik, Maria Kołtak, Natalia Rudniak, Martyna Sielicka, Wiktoria Teper, Karolina Zielińska.
W rywalizacji chłopców, drużyna w składzie: Fabian Burda, Rafał Celiński, Franciszek Drozda, Karol Dryglas, Wiktor Klepuszewski, Seweryn Stefaniak, Jakub Trusczyński, Kacper Wierzbicki zdobyła I miejsce. Gratulacje!!!
Dzień Babci i Dziadka
Drodzy Dziadkowie!
Jeszcze raz pragniemy Wam złożyć najszczersze życzenia zdrowia ?, szczęścia ? i radości ?. Dziękujemy za cudowne chwile, którymi się z nami dzielicie, za ciepłe słowa i za to, że jesteście :). Poniżej przedstawiamy kilka fragmentów z obchodów Waszego dnia, które miały miejsce w naszej szkole 26 i 27.01.2023 i były udziałem naszych przedszkolaków.
24 stycznia 2023r. Turniej piłki nożnej w Gościnie.
24 stycznia w Szkole Podstawowej w Gościnie odbył się turniej piłki nożnej chłopców młodszych i starszych z okazji XXXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – cel był szczytny a dobra zabawa najważniejsza ❤️ ⚽️. Reprezentowały nas drużyny w składzie:
Chłopcy
młodsi:
Mikołaj Okuń, Jan Sulecki, Antoni Skokowski, Tomasz
Wasilewicz, Andrey Vinnik,Kuba Karpiński, Konstanty Makarewicz,
Jakub Trusczyński.
Chłopcy starsi:
Franciszek Drozda,
Karol Dryglas, Kacper Wierzbicki, Rafał Celiński, Wiktor
Klepuszewski, Szymon Kozioł, Sebastian Kachniarz, Jakub Szwalski.
Nasi uczniowie
zajęli 2 i 3 miejsce w swoich kategoriach wiekowych, gratulujemy!
???
Dokarmiamy ptaki
Karmniki wykonane przez uczniów podczas zajęć świetlicowych pod kierunkiem p. K.Stopy.
11.01.2023r. Noworoczny Turniej Sportowy
11 stycznia w Szkole Podstawowej w Robuniu odbył się Noworoczny Turniej
Sportowy zorganizowany w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej
Pomocy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 6, w składzie: Daria
Nocko, Milena Dąbrowska, Barbara Figa, Konstanty Makarewicz, Kuba
Karpiński, Adam Sobczak oraz Jakub Trusczyński.
W klasyfikacji końcowej zajęli 2 miejsce ?
Gratulujemy!
Konkurs świąteczny „NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA ŚWIĄTECZNA I STROIK BOŻONARODZENIOWY”
Kochani z przyjemnością informujemy, że konkurs świąteczny pt. „NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA ŚWIĄTECZNA I STROIK BOŻONARODZENIOWY” został rozstrzygnięty. Tworzenie stroików w okresie Świąt Bożego Narodzenia to wspaniały zwyczaj który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Zależy nam aby nasi uczniowie podtrzymywali oraz kultywowali tę piękną tradycję. Rozstrzygnięcie konkursu nie było łatwe.
Wyniki przedstawiają się następująco:
kategoria dzieci 3 i 4 latki:
- Oliwier Nowak
- Marysia Mikołajczak
- Urszula Kotłowska
wyróżnienie: Amelia Grobelska
kategoria dzieci 5 i 6 latki:
- Jakub Nowak
- Zofia Musiał
- Miłosz Kotlarczyk
wyróżnienie: Kaja Szymańska
kategoria dzieci z klas 1-3:
- Oliwia Szczęśniak
- Natalia Bany
- Kamil Szczepanek
wyróżnienie: Natan Ekiert
kategoria uczniów z klas 4-6:
- Małgorzata Popielarz
- Marta Borek
- Julia Galant
wyróżnienie: Karol Lesisz
kategoria uczniów z klas 7-8:
- Marta Kotlarczyk
- Wiktor Miszczuk
- Paweł Blutke
wyróżnienie: klasa 8a za stroik
Serdecznie dziękujemy naszym wszystkim wspaniałym i zdolnym uczestnikom za zaangażowanie jakie włożyli podczas przygotowania tak cudownych stroików oraz ozdób świątecznych. Gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Konkurs recytatorski poezji niemieckojęzycznej „Am Anfang war die Poesie”
Pierwszy raz uczniowie naszej szkoły brali udział 8 grudnia 2022 w konkursie recytatorskim poezji niemieckojęzycznej „Am Anfang war die Poesie” , który co roku jest organizowany przez ILO im. M.Kopernika w Kołobrzegu na zakończenie Dni Kultury Niemieckiej.
To ciekawe doświadczenie postanowiło wspólnie podjąć 3 uczniów klasy VIIa; Wiktor Klepuszewski, Zuzanna Bujak i Maja Kraczkowska, którzy zaledwie od września rozpoczęli naukę j.niemieckiego. Po trudnych zmaganiach z 4 szkołami podstawowymi z Kołobrzegu, zebraniu kilku ciekawych pomysłów na prezentację wiersza oraz rzetelnej nauce dykcji i akcentów języka niemieckiego udało się Wiktorowi Klepuszewskiemu zająć II miejsce, było to duże wyróżnienie i radość :-). Wszyscy też zostaliśmy zaproszeni na udział w uroczystej sesji poświęconej wielowiekowej tradycji krajów niemieckojęzycznych. Oprócz odebrania nagród i wyróżnień mogliśmy posłuchać bardzo ciekawych referatów licealistów związanych z niemiecką motoryzacją, literaturą, obyczajami i przemysłem, które zostawiły w nas wiele nowych spojrzeń.
Wszystkim uczestnikom gratuluję odwagi i dalej trzymam kciuki za zapał w rozpoczynającej się przygodzie z językiem niemieckim. 🙂
Mariola Tańska-Kubiak
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „ KARTKA ŚWIĄTECZNA”
W listopadzie 2022 r. uczniowie klas I- VIII otrzymali od Rady Rodziców zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym. Prace konkursowe były wykonane płaskimi technikami plastycznymi ( rysowane, malowane, wydzierane, witraż ) w formacie A4 lub A5. Zwycięskie prace zostały wydrukowane i przesłane, z najserdeczniejszymi życzeniami świątecznymi, do przyjaciół naszej szkoły. Zwycięzcy konkursu oraz uczniowie wyróżnieni, w obecności całej społeczności szkolnej, odebrali z rąk przewodniczącej Rady Rodziców p. Eweliny Borek, nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Podziękowania i gratulacje kieruję do wszystkich uczestników konkursu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne propozycje konkursowe.
Nauczycielka plastyki Dorota Nasiadka.
WYNIKI KONKURSU
KATEGORIA I KLASY I-III
- MIEJSCE JUSTYNA KOWALCZYK KLASA III
- MIEJSCE POLA SZWARC KLASA II A
- MIEJSCE DANUTA JAKUBOWSKA KLASA III
WYRÓŻNIENIA:
- OSKAR KUŹMA KLASA II A
2.NATAN EKIERT KLASA I - KACPER KUSIAKIEWICZ KLASA III
KATEGORIA II KLASY IV- VIII
- MIEJSCE AMELIA WALCZAK KLASA VIII B
- MIEJSCE KAROL LESISZ KLASA VI B
- MIEJSCE JAN SULECKI KLASA V A
WYRÓŻNIENIA:
1.JAKUB WOŁEJKO KLASA VIA
- LENA KWIECIEŃ KLASA VB
- KAROLINA KANDERSKA KLASA IV B
4.NADIA FIGA KLASA VIA
5.MIŁOSZ MARCINIAK KLASA IVA
6.MAJA FILOCHA KLASA V - BARTOSZ KAŁŻYŃSKI KLASA VIA
- MARTA BOREK KLASA VA
- WOJCIECH KANDERSKI KLASA VI B
- ANNA BRYLIŃSKA KLASA IV B
? Mikołajki w przedszkolu?
Zaczął się grudzień i pierwszy z oczekiwanych dni czyli Mikołajki ?
Przed naszą szkoła znajduje się wybudowana szopka dla Mikołaja (przy udziale Rodziców), do której udały się wszystkie przedszkolaki.
Przed otrzymaniem prezentu z rąk całkiem prawdziwego Mikołaja, zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne.
Dziękujemy ❤
Andrzejki w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu
Andrzejki, wedle renesansowych zwyczajów w Polsce, to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. W naszej szkole andrzejkowe zabawy są już tradycją, organizowaną przez Samorząd Uczniowski. 30 listopada, uczniowie klas IV – VIII przygotowali stanowiska, gdzie każdy miał możliwość powróżenia sobie z kart, czarodziejskiej lampy, czy wylosowania cukierka z wróżbą. Dodatkowo uczniowie rozweselili atmosferę przebierając się w wymyślne, kolorowe stroje, inni zaprezentowali swoje talenty muzyczne. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
Akcja „Przynieś Pluszaczka dla Szpitalnego Dzieciaczka „.
Nasza szkoła na przełomie września i października brała udział w akcji wspierającej najmłodszych pacjentów szpitalnych pt. „Przynieś Pluszaczka dla Szpitalnego Dzieciaczka „. Pragniemy Państwu serdecznie podziękować, za przyniesienie przytulanek. Jest nam niezmiernie miło za tak liczny odzew w tak szczytnym celu.
Podziękowanie, które otrzymaliśmy jest naszym wspólnym sukcesem.
Dziękujemy
Organizator Agnieszka Jordan
Andrzejki w przedszkolu
?⬛ Andrzejki! Jedyny taki, niepowtarzalny dzień w roku, kiedy przepowiednie stają się rzeczywistością! Przynajmniej kiedyś w to mocno wierzono. Było to święto zarezerwowane tylko dla niezamężnych panien, które w nocy z 29 na 30 listopada miały zasięgać tajemnej wiedzy, poprzez różne rytuały, czy i kiedy zostaną żonami. Dlaczego akurat ta data ?? Ponieważ święty Andrzej to orędownik w sprawach matrymonialnych, wówczas wypadają Jego imieniny- więc wybór był prosty. Zwłaszcza, że dawniej pokładano nadzieję oraz wiarę w nieomylność wyniku wróżeń- święty patron był idealnym wyborem. Wówczas wiązało się to z całą procedurą odbywającą się w odosobnieniu. Nieco później Andrzejki przybrały formę grupową, aby dziś stały się świetną okazją do zabaw i wróżenia z „przymrużeniem oka”.
W przedszkolu również próbowaliśmy przybliżyć swoją przyszłość: braliśmy udział w różnych zabawach ruchowych, zadaniowych, losowaliśmy, rzucaliśmy, chodziliśmy, tańczyliśmy, wybieraliśmy, a wszystko po to, by przede wszystkim świetnie się bawić
,,Dzień życzliwości i pozdrowień” w Szkole Podstawowej w Rymaniu
Życzliwość to ,,bezinteresowna pomoc innym, uprzejmość, troska o ich potrzeby i gotowość do ich zaspokojenia. Wyraża się dobrą wolą, wynika z sympatii i zaufania do ludzi, z przekonania, że są dobrzy, a ich potrzeby – ważne”. Takie właśnie hasło towarzyszyło uczniom i nauczycielom 29 listopada, kiedy to Samorząd Uczniowski zorganizował ,,Dzień życzliwości i pozdrowień.” Celem, tego tradycyjnego już w naszej szkole wydarzenia, było wdrażanie uczniów do spełniania dobrych, bezinteresownych uczynków względem siebie i tym sposobem dostarczania sobie nawzajem pozytywnych emocji. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości.
Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w akcji: przekazywali sobie wzajemnie karteczki z pozytywnymi przesłaniami, poradami, każda klasa głosowała na najbardziej życzliwą osobę w swojej grupie. Kolorem przewodnim w tym dniu był żółty – bo to kolor symbolizujący życzliwość i dobro – i w takich właśnie kolorach ubrań, uczniowie przemierzali szkolne korytarze. Ten dzień był niezwykły, a nawet można powiedzieć… magiczny, bo na twarzach zauważalna była radość, pozytywne nastawienie i jak zaobserwowaliśmy, czasami właśnie lekarstwem na wiele trudności może okazać się uśmiech, empatia, bycie uprzejmym dla innych oraz pomoc komuś w potrzebie 🙂
Dzień Pluszowego Misia.
? „Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest…” ?
25 listopada to niezwykła data dla wszystkich dzieci, bo ich święto obchodzi najpopularniejsza zabawka niemalże na całym świecie, czyli Pluszowy Miś.
Obchodzimy to święto od 2002 roku, ale historia powstania pluszaka jest znacznie starsza, bo sięga początku 20 wieku i ówczesnego prezydenta USA- Roosevelta. Zabawkowy miś miał być symbolem ocalałego, przez wspomnianego pana, niedźwiadka .
Od tamtej pory misie przyjmują przeróżne kolory, kształty, rozmiary, ale łączy je jedno- są przytulaśne i potrafią świetnie odstresować najmłodszych (i nie tylko) użytkowników.
Jak co roku, nasze przedszkole również celebrowało tę datę.
Rejonowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym.
24 listopada w Szkole Podstawowej nr. 7 w Szczecinie odbyły się
Rejonowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym.? Naszą szkołę
reprezentowali: Franiszek Drozda oraz Paweł Blutke.
Uczniowie w klasyfikacji końcowej zajęli IV miejsce. ?
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! ?
Opiekunowie: B.Lewandowska, W.Maciejczyk
20.11.2022r. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka
20 listopada jest niezwykłą datą, a to dlatego, że w tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka!!! ?
Dla współczesnych dzieci ich prawa są oczywiste, ale nie zawsze tak było. Konwencja jest całkiem młodym tworem, bo została podpisana w 1989 r- czyli całkiem niedawno.
Nasza cała szkoła, z tej okazji, wzięła udział w symbolicznym pochodzie, mającym na celu zwrócenie uwagi na to, że w niektórych krajach, w dalszym ciągu, prawa dzieci są łamane i nierespektowane.
Dziękujemy serdecznie pracownikom Gminy oraz biblioteki za wspólny przemarsz ?.
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W RYMANIU
11 listopada to szczególna data dla mieszkańców Gminy Rymań.
Uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości połączyły większe i mniejsze miejscowości, starszych i młodszych.
W tym roku uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie od pana Huberta Cienkusza Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Rymaniu do wspólnego świętowania tej ważnej rocznicy.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Szczepana w Rymaniu przez proboszcza ks. kanonika Józefa Ciupińskiego.
Po oficjalnym otwarciu obchodów Święta Niepodległości przez pana Mirosława Terleckiego wójta Gminy Rymań nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu. Następnie zapoznaliśmy się z prezentacją multimedialną rekomendowaną przez pana Edmunda Kaźmierskiego prezesa Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz”. Kolejnym punktem uroczystości był program słowno-muzyczny w wykonaniu naszych wychowanków. Uczniowie klasy III recytowali wiersze: Antonina Kaszuba, Oliwia Szczęśniak, Iga Czerwińska, Michał Radoń. Nie zabrakło również naszych solistek i solistów: Michaliny Pogorzelskiej-Długaszek , Amelii Walczak, Justyny Kowalczyk, Zuzanny Piastowicz, Jana Króla i Igora Maksymiuka, którzy uświetnili występ pieśniami i piosenkami patriotycznymi. Wśród chórzystów znaleźli się uczniowie klasy III: Aleksandra Hawańczak, Zuzanna Wyroda, Nadia Wiśniewska, Aleksandra Wojtaszek, Natalia Bany, Maria Oleksiewicz, Wiktor Pańka, Marcel Zieliński oraz uczennica klasy IV b Karolina Kanderska. Odbył się również występ zespołu „Biadule” z Kinowa, zespołu „Dąbrówka” z Dębogardu oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Kombatant” z Kołobrzegu. Oprócz słodkiego poczęstunku, uczniowie naszej szkoły otrzymali podziękowania , upominki oraz gromkie brawa . Organizatorzy uroczystości złożyli również podziękowania paniom , które przygotowały uczniów do występu pani Dorocie Nasiadka oraz pani Krystynie Piecyk.
Podczas występu wspierali nas: pan Dyrektor Henryk Gromek, pani Wicedyrektor Bogumiła Lewandowska , Nauczyciele, Uczniowie naszej szkoły i oczywiście Rodzice naszych artystów.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy wystąpić w towarzystwie profesjonalistów przed tak liczną publicznością składającą się z mieszkańców naszej Małej Ojczyzny – Gminy Rymań. Wychowawczyni klasy III Dorota Nasiadka
11.11.2022r. Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe. Obchodzimy je każdego roku 11 listopada, by upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Przygotowania do uroczystych obchodów święta w naszej szkole rozpoczęły się już w październiku. Na oknach szkoły pojawiły się biało-czerwone liście, a korytarze zostały udekorowane flagami.
Uczniowie klasy III i VII przez cztery tygodnie przygotowywali montaż słowno-muzyczny. W przygotowanie elementów dekoracyjnych zaangażowali się rodzice Oliwii państwo Szczęśniak. Kilka dni trwało dekorowanie i przygotowanie hali widowiskowo-sportowej, podczas którego dzielnie wspierali mnie: Małgosia Popielarz uczennica klasy IV b oraz pan Robert i Pan Krzysztof.
Zaproszenie na wspólne obchody święta przyjęli:
Pan Mirosław Terlecki- WÓJT GMINY RYMAŃ, Pani Mariola Figurska-ZASTĘPCA WÓJTA GMINY , Pani Anna Dworek -PRZEWODNICZĄCA RADY GMINY, Pani Ewelina Borek-PRZEWODNICZĄCA RADY RODZICÓW, ks. kanonika Józef Ciupiński- PROBOSZCZ PARAFII ŚW. SZCZEPANA, Pan Hubert Cienkusz- DYREKTOR GMINNEGO OŚRODKA KULTURY I BIBLIOTEKI W RYMANIU, Dyrekcja szkoły, Nauczyciele, Rodzice, Pracownicy Administracji i Obsługi oraz Uczniowie.
Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się 10 listopada 2022 . Po wprowadzeniu sztandaru szkoły wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”. W tym roku kolejny raz przystąpiliśmy do akcji „Szkoła do hymnu”. Akademia miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych przybliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne oraz wzruszające piosenki o tematyce niepodległościowej, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Jak podkreślali to zaproszeni goście, była to wzorowo przygotowana i zrealizowana lekcja patriotyzmu i historii.
Akademię przygotowały panie: Dorota Nasiadka i Krystyna Piecyk. Nad nagłośnieniem czuwał pan Jarosław Oleksiewicz.
W organizację wydarzeń upamiętniających zdarzenia z 1918 roku zaangażowali się:
- recytatorzy: Antonina Kaszuba, Oliwia Szczęśniak, Iga Czerwińska, Michał Radoń, Wiktor Klepuszewski,
- soliści: Michalina Pogorzelska- Długaszek, Oliwia Stefaniak, Amelia Walczak, Małgorzata Popielarz, Karolina Kanderska, Justyna Kowalczyk, Zuzanna Piastowicz, Jan Król, Igor Maksymiuk,
- chórzyści: uczniowie klasy III oraz klasy VII,
- aktorzy: Paweł Blutke,Marcelina Grobelska, Alicja Jasina, Gabriela Jasina, Kinga Kąkalec, Wiktor Klepuszewski,Maja Kraczkowska, Jessica Krzyżanowska, Paweł Oleksiewicz, Natalia Rudniak.
Nad przebiegiem uroczystości czuwała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Martyna Sielicka. SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA KIERUJĘ DO UCZNIÓW ZAANGAŻOWANYCH W PRZYGOTOWANIE TEJ PATRIOTYCZNEJ UROCZYSTOŚCI. NAPAWA NAS DUMĄ FAKT, ŻE WYCHOWUJEMY KOLEJNE POKOLENIE PATRIOTÓW.Wychowawczyni klasy III Dorota Nasiadka.
10.11.2022r. Obchody Święta Niepodległości w oddziałach przedszkolnych.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ ORZEŁ ORTOGRAFICZNY ”
Do udziału w konkursie ortograficznym zgłosiło się 12 uczniów z klasy III: Antonina Białkowska, Iga Czerwińska, Aleksandra Hawańczak, Justyna Kowalczyk, Jan Król, Igor Maksymiuk, Zuzanna Piastowicz, Michał Radoń, Oliwia Szczęśniak, Miłosz Trybuchowski, Zuzanna Wyroda, Kajetan Zawadzki.
Konkurs odbył się 20 października 2022 r. w SP im. T. Kościuszki w Rymaniu. Arkusze konkursowe ( karty odpowiedzi oraz zadania) do czasu rozpoczęcia konkursu objęte były ścisłą tajemnicą. Zmagania z zadaniami ortograficznymi trwały 45 minut. Przed przystąpieniem do rozwiązania zadań uczestnicy zmierzyli się kodowaniem swoich danych osobowych. Test składał się z 21 pytań . W każdym zadaniu tylko jedna odpowiedź była poprawna. Oczywiście uczniowie nie mogli korzystać z pomocy naukowych i podpowiedzi. Każdą odpowiedź należało skrupulatnie zaznaczyć na karcie odpowiedzi.
Konkurs był dla wszystkich uczestników znakomitą intelektualną zabawą oraz sprawdzianem wiedzy i umiejętności. Niestety na jego wyniki musimy poczekać do stycznia 2023 r. ale już teraz GRATULUJĘ WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU.
Szkolny Koordynator Konkursu Dorota Nasiadka
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
„ Z PACYNKAMI W BAŚNI ŚWIAT”
Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.
Cele konkursu:
• popularyzacja literatury dziecięcej,
• propagowanie idei czytania wśród dzieci i młodzieży,
• doskonalenie w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi,
• rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych,
• wzmacnianie więzi rodzinnych,
• zachęcanie dzieci do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu z rodziną.
Uczestnicy konkursu wykonali pacynkę przedstawiającą postać z dowolnej baśni literackiej lub legendy. Pacynka wykonana była w formie przestrzennej z różnych materiałów, dowolnymi technikami. Możliwe było „rodzinne” wykonanie pracy.
Konkurs przeznaczony był dla przedszkoli i uczniów szkoły podstawowej w czterech kategoriach wiekowych:
- przedszkola i klasy „O”,
- klasy I –III szkoły podstawowej,
- klasy IV – VI szkoły podstawowej,
- klasy VII – VIII szkoły podstawowej.
Na udział w konkursie zdecydowało się 9 reprezentantów naszej szkoły:
- Urszula Kotłowska i Oliwia Wołejko – grupa 4-5 latków
- Kacper Wołejko- grupa 6-latków
- Filip Kotłowski i Oskar Kuźma – klasa II a
- Natalia Bany i Waleria Netreba – klasa III
- Maja Filocha – klasa V b
- Karol Lesisz – klasa VI b
Wyniki konkursu ogłoszono 3 listopada 2022 r. na stronie internetowej szkoły: www.niedzwiada.edu.pl.
Jury przy ocenie prac brało pod uwagę:
• pomysłowość i kreatywność,
• staranność,
• ogólne wrażenie artystyczne,
• zastosowany materiał i technikę,
• zgodność z tematem,
• oryginalność,
• jakość wykonania.
Niestety tym razem nie udało nam się zająć czołowych miejsc w konkursie , ale man szczerą nadzieję , że uczestnicy konkursu mają ogromną satysfakcję z wytworów własnej pracy.
SERDECZNIE GRATULUJĘ WYTRWAŁOŚCI UCZNIOM, KTÓRZY WIELOKROTNIE PODEJMUJĄ TRUD , NIE ZNIECHĘCAJĄ SIĘ I SYSTEMATYCZNIE BIORĄ UDZIAŁ W KONKURSACH PLASTYCZNYCH. DZIĘKUJĘ ZA GODNE REPREZENTOWANIE SZKOŁY I ZACHĘCAM POZOSTAŁYCH UCZNIÓW DO UDZIAŁU W KONKURSACH.
Szkolny Koordynator Konkursu Dorota Nasiadka
MISTRZOSTWA POWIATU W TENISIE STOŁOWYM
27 października 2022r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. Zjednoczonej Europy w Kołobrzegu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów: Konstanty Makarewicz, Jakub Trusczyński, Paweł Blutke oraz Franciszek Drozda, którzy startowali w dwóch kategoriach wiekowych.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA:
W kategorii ID – Konstanty Makarewicz oraz Jakub Trusczyński zajęli 2 miejsce.
W kategorii IMS – Paweł Blutke oraz Franiszek Drozda zajęli 1 miejsce.
Było to niezwykłe doświadczenie dające mnóstwo motywacji, niezapomnianych emocji związanych z rywalizacją sportową, a przed nami etap rejonowy.??
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunowie:B.Lewandowska,W.Maciejczyk
12.10.2022r. Dzień Edukacji Narodowej
,, KSZTAŁTOWANIE MŁODYCH UMYSŁÓW WYMAGA WIELKIEGO SERCA…’’
Dnia 12.10.2022 r w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Martyna Sielicka, która zaprosiła wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów na uroczystą akademię.
Przedstawienie pod hasłem ,,Dzień z życia ucznia’’ przygotowali uczniowie klasy VI a i VI b pod kierunkiem pani Danuty Mendel. Młodzi aktorzy wcielili się w rolę nauczycieli ukazując, w sposób humorystyczny ich codzienną pracę. Uczniowie klasy II a i III , pod czujnym okiem pani Moniki Grzejdak i Doroty Nasiadki uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym ,,wyśpiewując’’ życzenia i tanecznym krokiem zaprezentowali układ ruchowy pt. ,,Marzenie o Afryce’’. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Każdy z nauczycieli i pracowników szkoły otrzymał słodki upominek, był to słoiczek specjalistycznych drażetek o nazwie Pedagogix Light, których zażycie zapewnia energię, chęć do pracy, pozytywne nastawienie, zadowolenie i mobilizację.
Na zakończenie akademii głos zabrał pan Dyrektor, który podziękował za zaangażowanie życząc wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Monika Grzejdak
11.10.2022r. Wycieczka do Szczecina
11 października 2022 r. klasy IV A, IV B, V A, V B, VI B i VII, pojechały na wycieczkę do Szczecina. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie „Nienauczalni” w Teatrze Lalek „Pleciuga” i wzięli udział w spotkaniu z aktorką, która przedstawiła im realia pracy aktorskiej, zapoznała z rodzajami lalek, zdradziła tajniki pracy z nimi, odpowiedziała też na szereg pytań. Następnie uczniowie naszej szkoły udali się na obiad i zakupy, a potem wybraliśmy się do Podziemnych Tras Szczecina – ekspozycji z czasów II wojny światowej, Zimnej Wojny i czasów PRL, urządzonych w schronie przeciwlotniczym i przeciwatomowym, znajdującym się na terenie głównego dworca kolejowego. To była udana wycieczka!
Spotkanie z policjantami
? 11 października nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście- sąsiedzi z komendy rymańskiej- policjanci.
Dzieci miały okazję przypomnieć sobie o najważniejszych kwestiach podczas poruszania się w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w ruchu drogowym. Pan policjant opowiadał, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nieuważnych pieszych oraz jak uniknąć wypadku.
Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania wykazując się przy tym dużą wiedzą oraz otwartością.
Przedstawione zostały gadżety, którymi na co dzień posługują się wykonując swoją pracę. Najwięcej emocji wzbudziły kajdanki, które, swoją drogą, do najlżejszych nie należą .
Para policjantów przypomniała, że ich drzwi zawsze są otwarte dla tych, którzy pomocy potrzebują.
Dzieci zostały zaproszone z rewizytą, na którą wkrótce się wybierzemy .
Tymczasem, pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze (i nie tylko) swoim i innych uczestników ruchu.?.
Dzień bez przemocy
2 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu obchodzili ,,Światowy dzień bez przemocy”. Jest to święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i nie pozostają wobec niej obojętni. „Nie tylko 2 października, ale tak naprawdę każdego dnia powinna przyświecać nam jedna zasada: zasada unikania i zwalczania jakiejkolwiek przemocy. Każda przemoc jest zła i na żadną nie powinno być naszej zgody” – przypomina Rzecznik Praw Dziecka.
Na szkolnym korytarzu przygotowano wystawę na temat rodzajów przemocy, skutków jej stosowania oraz sposobów jej zapobiegania. Uczniowie uzyskali informacje między innymi o instytucjach pomocowych i telefonach zaufania oraz informacje do kogo mogą zgłosić fakt stosowania przemocy.
Przemoc NIGDY! nie jest sposobem na rozwiązanie sytuacji. NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA PRZEMOC! REAGUJ!
Dzień Jabłka
7 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Jabłka.
Ale co my tak właściwie wiemy o najpopularniejszym owocu polskiego sadu?
? W chwili obecnej uprawia się ponad 10 tysięcy odmian tego drzewa, niemal na całym świecie
? Polska jest jego największym producentem w Europie
? Występują w nim pektyny, które reguluje pracę jelit, zapobiegają zaparciom oraz pomagają w obniżaniu cholesterolu
? Jest bogate w witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę A, β-Karoten, błonnik, kwercetynę.
Co można z nich zrobić?
? Jeść surowe, ze skórką- bezpośrednio pod nią znajduje się najwięcej drogocennych witamin. Przy okazji jest to świetne ćwiczenie logopedyczne, ponieważ gryzienie ze skórką wspomaga pracę mięśni żuchwy, co wpływa pozytywnie na aparat mowy dzieci
? Pić w postaci soków i kompotów
? Świetnie nadają się na desery: ciasta, ciasteczka, racuchy (mniam!)
? Są idealne na przetwory: kompoty, dżemy, marmolady.
Doceniajmy jabłko cały rok, a w szczególności w okresie jesienno-zimowym, gdy nasze organizmy zmagają się z obniżoną odpornością.
WYCIECZKA DO WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
23 września 2022 r. uczniowie klasy II a, II b oraz III wyjechali na wycieczkę do Wolińskiego Parku Narodowego.
Nie był to jednak dzień wolny od zajęć dydaktycznych. W tym dniu uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. M. Grzejdak, p.I. Radoń, p. D. Nasiadki oraz p. A. Jordan, wzbogacali swoje wiadomości i umiejętności w środowisku naturalnym.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od spaceru na najwyższy klif Parku – Gosań. Następnie zwiedziliśmy Pokazowy Rezerwat Żubrów, w którym oprócz żubrów mogliśmy obserwować również dziki i orły. W pobliskich Międzyzdrojach spacerowaliśmy Promenadą Gwiazd. Następnym punktem naszej wyprawy był Wolin. W Osadzie Wikingów „Jomsborg” uczniowie wzięli udział w 2 godzinnej grze terenowej – zabawie w formie podchodów w drużynach, której celem było zebranie 6 run od mitycznych bogów ukrytych pod postacią rzemieślników poruszających się po skansenie. Zwieńczeniem gry był pyszny poczęstunek, który składał się z podpłomyka z wybranym dodatkiem: marmoladą lub miodem, piernika oraz herbaty ziołowej. Późnym popołudniem, zmęczeni i bardzo zadowoleni z udanego wyjazdu , wróciliśmy do Rymania.
Wycieczka edukacyjna była zorganizowana przez Biuro Podróży EXODOS z Koszalina. Podczas wycieczki towarzyszyła nam pani Asia – przewodniczka , która w bardzo ciekawy sposób , wprowadzała nas w zakamarki Wolińskiego Parku Narodowego.
W zaplanowanie wycieczki do WPN czynnie zaangażowali się rodzice uczniów klasy III. Szczególne podziękowania kieruję do p. Agnieszki, która wytrwale pośredniczyła w kontaktach z biurem podróży.
Wycieczka była bardzo aktywna i pouczająca. Z przyjemnością poznamy inne ciekawe zakątki Polski . Może kolejny wiosenny wyjazd zaplanujemy do Słowińskiego Parku Narodowego?
Wychowawczyni klasy III: Dorota Nasiadka
23.09.2022r.
Początek astronomicznej jesieni.
„O, jakie
rzewne widowisko:
Czerwone liście
za oknami
I cienie brzóz, płynące
nisko
Za odbitymi obłokami.”
(Jan Brzechwa „Jesień”)
Choć aura na
dworze przyzwyczaiła nas do jesiennego klimatu, astronomicznie
przybyła do nas 23 września. Przywitaliśmy ją aktywnie, na
spacerach- obserwując przyrodę oraz zachodzące w niej
zmiany.
Przedszkolaki wykonały również piękne prace plastyczne, w których dominowała typowa złota Polska jesień, taka której życzymy sobie i Państwu.
Oto kilka uchwyconych momentów: (więcej w Galerii)
15.09.2022r. Międzynarodowe Święto Kropki.
15
września na całym świecie obchodzone jest Międzynarodowe Święto
Kropki.
Zaczęło się od kanadyjskiego autora i ilustratora
książek dla dzieci Petera Hamiltona Reynoldsa. Stworzył
postać małej Vashti, która po przyjściu do przedszkola miała
kiepski humor. W ten dzień mieli za zadanie coś narysować
. Dziewczynka namalowała kropkę. Uważała, że będzie to praca
nieciekawa. Następnego dnia, okazało się, że pani wywiesiła jej
kropkę w galerii.
Opowieść tak przypadła do gustu odbiorcom, że od 2008 roku 15 września stał się pretekstem do obchodzenia święta które, pomaga dzieciom uwierzyć w siebie, odkrywać swoje talenty, mocne strony i odważnie je prezentować.
Nasze przedszkole również bierze aktywny udział w tym święcie. Dzieci poznały historię ich rówieśniczki, wzięły udział w zabawach z kropką w roli głównej oraz wykonały różne prace plastyczne. Więcej w Galerii
- Ogólnopolski projekt edukacyjny „Terapia ręki dla każdego”
Od października do czerwca 2022r. nasi uczniowie (Lena M. z klasy I i Natan E. grupa przedszkolna „Żabki”) wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym – „Terapia ręki dla każdego” autorstwa Magdaleny Sidor – Minorczyk z Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego Happy Kids Place w Ząbkach. Głównym założeniem projektu było usprawnienie motoryki małej wśród uczniów, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców oraz ogólnej sprawności ruchowej ręki.
Pomysłodawczyni projektu zwracała uwagę, jak niezwykle złożonym procesem jest rozwój motoryki małej i jak wiele elementów składa się na pomyślny jego przebieg. W projekcie zostało poruszonych 9 zagadnień dotyczących:
1) Sprawności fizycznej, stabilizacji posturalnej i stabilizacji kończyny górnej
2) Równowagi i schematu ciała
3) Przekraczaniu linii środka, napięcia mięśniowego
4) Percepcji wzrokowej
5) Koordynacji wzrokowo – ruchowej
6) Percepcji czuciowej – zmysłu dotyku
7) Opozycji kciuka i dysocjacji palców
8) Manipulacji
9) Rozwoju grafomotoryki
Realizowany projekt był przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby naszych uczniów, ale także wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji Polityki Oświatowej w roku szkolnym 2021/2022.
Agnieszka Jordan
- ,,Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych” w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu
W dniach od 12 do 16 września zorganizowaliśmy w szkole ,,Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych.” Był to program rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. W ramach akcji zorganizowaliśmy różne przedsięwzięcia, mające na celu przekazanie uczniom wiedzy na temat profilaktyki chorób, między innymi: grypy, żółtaczki, Covid 19 oraz korzyści wynikających ze szczepienia się. Nauczyciel biologii – p. Anna Dworek poprowadziła zajęcia z zakresu profilaktyki chorób zakaźnych dla uczniów klas VI, VII i VIII. Na szkolnym korytarzu stworzona została ekspozycja z podstawowymi informacjami dotyczącymi higieny, przyczyn i profilaktyki chorób zakaźnych. Wychowawcy klas IV – VIII, w ramach godzin wychowawczych poprowadzili dla uczniów zajęcia edukacyjno – profilaktyczne: ,,Zarażaj odpowiedzialnością”, natomiast wychowawcy klas I – III – zajęcia – ,,Szczepienia – tajna broń superbohaterów” Podczas zajęć w świetlicy szkolnej, uczniowie klas młodszych i starszych tworzyli prace plastyczne na temat korzyści wynikających ze szczepienia się. Na lekcjach wychowania fizycznego zorganizowano ,,Antywirusowe spacery” pod nazwą – ,,Hartujemy się!” oraz pogadanki na temat zalet wynikających z uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Tygodniową akcję zwieńczył pochód przedszkolaków oraz uczniów z klas I-III ulicami Rymania. Podczas marszu dzieci zaprezentowały wykonane z pomocą wychowawców, kolorowe chorągiewki, plakaty i banery o tematyce profilaktyki chorób zakaźnych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
P.W.
Rok szkolny 2021/2022
-
„Pasek dla każdego”
Jest taka akcja organizowana od kilku lat w niektórych polskich szkołach właśnie z okazji zakończenia roku szkolnego, podczas którego rozdawane są świadectwa. Inicjatywa ta nosi nazwę „Pasek dla każdego”. Jako wychowawca klasy IV bardzo chciałam do niej przystąpić, szczególnie w tym roku, kiedy świadectwa z czerwonym paskiem otrzymali moi uczniowie po raz pierwszy.
Po co te kolory? Czerwony pasek to wielka radość, duma i satysfakcja, myślę, że dla wszystkich. Są jednak trudy, sukcesy i dążenie do rozwoju, które czasem może nie są wszechstronne, ale tak samo cenne i ważne.
W klasie IVa otrzymali w tym roku wszyscy paski:
brązowy – dla prymusa klasy
żółty – dla tych, którzy przez sztukę chcą zmieniać świat, lubią malować, rysować i odkrywać piękno muzyki
różowy – dla uczniów szczególnie wrażliwych na drugiego, angażujących się w życie szkoły i klasy
niebieski – dla uczniów aktywnych, którzy chcą swoim zapałem zarażać innych, biorą udział w zawodach sportowych albo po prostu lubią aktywnie spędzać zajęcia dodatkowe
Kolorów jest więcej 🙂 Wszystkim uczniom, a zwłaszcza absolwentom, życzę, by zawsze mieli odwagę szukać swoich własnych barw i bogacić nimi świat!
Mariola Tańska-Kubiak
-
„Kodowanie na dywanie” w klasie I a
Uczniowie klasy I a na zajęciach kółka matematycznego wykonywali z radością zadania, bawili się jednocześnie ucząc. Dzięki zadaniom z kodowania nauka matematyki staje się prosta, kolorowa i interesująca, a poznawana w zabawie i w działaniu przekształca się w przygodę.
Potrzebna była mata do kodowania w dużym i małym formacie, czyli plansza podzielona na równej wielkości pola, kolorowe kubki, kartka papieru oraz „Słuchaj, pomyśl, ułóż …” i do dzieła.
Ułożenie wzoru na podstawie słownej instrukcji nie było łatwym zadaniem. Wymagało dużego skupienia uwagi i słuchania ze zrozumieniem wydawanych poleceń, a co najważniejsze precyzyjnego przekładania ich na działanie. Trudność dodatkowo podnosił fakt, że w instrukcjach pojawiały się kierunki, a na etapie wczesnoszkolnym dość często dzieci mają problem z ich prawidłowym określaniem.
Uczniowie wspólnie, zespołowo, parami lub indywidualnie układali kolorowe kubki na odpowiednich polach maty, kartki zgodnie z wysłuchaną rymowaną instrukcją. Tak powstawały obrazki w rymowankach ukryte.
Pierwszoklasistom taka forma zabawy bardzo się spodobała i często gościła na naszych zajęciach.
Monika Grzejdak
-
„SPORT TO ZDROWIE” KONKURS PLASTYCZNY
W kwietniu 2022 roku uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym pt. „SPORT TO ZDROWIE”. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Rymaniu.
Cele konkursu:
-
Upowszechnianie zdrowego trybu życia, aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego – czysty sport bez dopingu ,alkoholu, narkotyków i innych używek.
-
Propagowanie aktywności fizycznej w życiu codziennym.
-
Zachęcanie do uprawiania sportu.
-
Pobudzenie i rozwój inwencji twórczej.
-
Rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i wyobraźni dzieci.
-
Kształtowanie umiejętności i wykorzystanie różnych środków wypowiedzi artystycznej.
Konkurs był przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Prace oceniono w trzech kategoriach:
-
Kategoria I – przedszkolaki 3-6 lat,
-
Kategoria II – uczniowie szkoły podstawowej, klasy I-III,
-
Kategoria III – uczniowie szkoły podstawowej, klasy IV-VIII.
Na konkurs uczestnik mógł złożyć jedną pracę wykonaną samodzielnie dowolnymi technikami plastycznymi.
Zwycięzców konkursu wyłoniła powołana przez organizatora komisja. W każdej kategorii wiekowej nagrodzono trzy najlepsze prace oraz przyznano wyróżnienia, za które uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Komisja oceniała pomysłowość, estetykę, technikę oraz samodzielność wykonania pracy.
Wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystości otwarcia Stadionu Sportowego w Rymaniu dnia 4 czerwca 2022 r. Po dokonaniu oceny 62 prac, które wpłynęły do Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Rymaniu, komisja powołana z zaproszonych gości zaangażowanych w remont stadionu sportowego, przyznała nagrody zgodnie z regulaminem następującym osobom : Kategoria I przedszkolaki 3-6 lat:
1. I miejsce Kacper Wołejko
Kategoria II uczniowie szkoły podstawowej, klasy I-III:
1. I miejsce Małgorzata Popielarz
2. II miejsce Michał Radoń
3. III miejsce Iga Czerwińska
Kategoria III uczniowie szkoły podstawowej klas IV-VIII: 1. I miejsce Karol Lesisz
2. II miejsce Zuzanna Bujak
3. III miejsce Kinga Kąkalec
WYRÓŻNIENIA:
Tola Korytowska Oskar Kusiakiewicz
Mykyta Nazarenko
Lena Mleczek
Hanna Skokowska
Pola Gerus
SERDECZNIE GRATULUJEMY NAGRODZONYM UCZNIOM i zachęcamy wszystkich naszych wychowanków do brania udziału w konkursach plastycznych w przyszłym roku szkolnym.
Nauczycielka plastyki: Dorota Nasiadka
-
-
SPORTOWE WYDARZENIA ROKU
Sport to forma aktywności, w której uczniowie mogą realizować swoje pasje, spełniać marzenia o sukcesie i osiągać wciąż nowe cele. Uczą się dyscypliny, wytrwałości, współpracy w grupie. Nawiązują nowe kontakty i znajomości z rówieśnikami z innych szkół. Biorąc udział w zawodach sportowych, mają okazję skonfrontować własne umiejętności z innymi, ale także wrócić bogatszym o sukcesy, przyjaźnie i nowe doświadczenia.
W mijającym roku szkolnym nasi uczniowie – z sukcesami, reprezentowali szkołę w różnorodnych zawodach sportowych.
- 30.05 – 3.06.2022r. Tydzień bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu
W dniach od 30 maja do 3 czerwca, jak co roku, w naszej szkole odbył się Tydzień Bezpieczeństwa. 30 maja zorganizowano Dzień Profilaktyki, w ramach którego uczniowie klas I – VIII wzięli udział w warsztatach psychoedukacyjnych, które poprowadził psycholog z Centrum Profilaktycznego ,,Dialog” z Krakowa. Warsztaty dotyczyły następujących tematów: dla uczniów klas I-III – ,,Jak radzić sobie z emocjami?”, uczniów klasy IV – ,,Fonoholizm – jak zapobiegać?”, dla uczniów klas V i VI – ,,Stop cyberprzemocy” natomiast dla uczniów klas VII i VIII – ,,Dialog przeciw alkoholowi – nie piję!!!” Dzień profilaktyki obejmował również szkolenie rady pedagogicznej. Nasi nauczyciele mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ,,Zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży oraz wpływu na uczniów patotreści’’. W ramach Dnia profilaktyki” również rodzice naszych uczniów mieli możliwość udziału w warsztatach dotyczących ,,Patotreści” – czyli tego, z czym mają do czynienia nasze dzieci w internecie i jak unikać zagrożenia”.
31 czerwca uczniowie klas VII, podczas prelekcji poprowadzonej przez Policję Prewencyjną w Kołobrzegu i przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kołobrzegu, dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka niesie za sobą zażywanie środków odurzających i psychoaktywnych, takich jak narkotyki, alkohol, dopalacze, papierosy, czy napoje energetyzujące.
W czwartek, 2 czerwca, uczniowie klas IV, V oraz VI wzięli udział w akcji zorganizowanej przez fundację ,,Na przekór przeciwnościom” o nazwie: ,,Kołobrzeskie mięśniaki wspierają dzieciaki”. Spotkanie warsztatowe z uczniami poprowadzili trenerzy personalni – państwo Sylwia Kiljan – Rudowicz i Dawid Rudowicz. Celem spotkania było zachęcenie uczniów do wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej. W piątek – 3 czerwca – podczas alarmu ewakuacyjnego ćwiczyliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie ewakuacji szkoły w sytuacji zagrożenia.
-
1.06.2022r. Dzień Dziecka w przedszkolu.
Dnia czerwca pierwszego dzieckiem można nazwać każdego !
Dzień Dziecka to święto. które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W naszym Przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Rada Rodziców przygotowała na ten dzień moc wrażeń dla naszych milusińskich. Był popcorn, wata cukrowa, kiełbaski i inne smaczne kąski. Nie zabrakło też podskoków i zabaw na zamkach dmuchanych i torach przeszkód. Pomalowane buzie naszych przedszkolaków nie przestają się uśmiechać Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę !
-
31.05.2022r. Wizyta w rymańskim Pałacu w ramach doradztwa zawodowego
We wtorek 31 maja uczniowie klas ósmych tradycyjnie, jak co roku, dzięki uprzejmości dyrekcji oraz pracowników Pałacu w Rymaniu, poznali tajniki wykonywanych zawodów w tym miejscu pracy. Na koniec spotkania na uczestników spotkania czekała miła niespodzianka: słodki poczęstunek czyli przepyszna szarlotka. Z serca dziękujemy!
-
31.05.2022r. Spektakl „Calineczka”
31 maja cała społeczność przedszkolna miała okazję obejrzeć spektakl pt. „Calineczka” w wykonaniu aktorów z Kielc. Całe wydarzenie było relacją na żywo wprost z desek teatru, a udostępniona nam i transmitowana dzięki uprzejmości tv polskiej w ramach projektu iteatr.
To nowa forma przedstawienia, z którą spotkali się nasi wychowankowie.
Historia małej dziewczynki, którą spotkało mnóstwo przygód nie jest obca przedszkolakom, jednak opowiedziana w inny sposób wzbudziła w dzieciach zaciekawienie. Obejrzały ją chętnie i z zainteresowaniem. Uwagę zwracały finezyjne przebrania aktorów, piękna scenografia oraz oprawa muzyczna.
-
26.05.2022r. Występ uczniów klasy III z okazji Dnia Matki
„Tyle miłości w sobie ma…” – słowa te były myślą przewodnią uroczystości zorganizowanej przez uczniów klasy III z okazji Dnia Matki. W imię szacunku i wdzięczności, dzieci miały okazję wyrazić swoje podziękowania i złożyć życzenia swoim mamom. Dołożyły wszelkich starań, aby ten dzień był wyjątkowy. Zarówno małym artystom, jak i zaproszonym mamom towarzyszyły uśmiech, radość i wzruszenie.
-
26.05.2022r. Życzenia na Dzień Mamy
? 26 maja to szczególny dzień dla wszystkich Mam ?
Z tej okazji pragniemy wszystkim Mamom złożyć najserdeczniejsze życzenia:
? dużo zdrowia oraz ?szczęścia,
cierpliwości i miłości ❤
samych słonecznych dni ?
mało trosk ?
???? miliona pięknych chwil bez przykrości ?
? I wiele, wiele pomyślności ?
-
25.05.2022r. Wyjazd do Al Pako
25 maja, po długiej przerwie, mieliśmy okazję wyjechać całkiem niedaleko w pewne cudowne miejsce. Al Pako jest prowadzone przez małżeństwo- pasjonatów, którzy ze swojego podwórka stworzyli azyl dla zwierząt.
Powitani zostaliśmy przez różne rasy baranków, kojoty, szopy pracze , konie, a przede wszystkim urocze alpaki . Które kochają marchewkę ❤ jak my słodycze.
Dzieci mogły karmić je i głaskać.
Alpaki to przeurocze zwierzątka, które plują wówczas kiedy się kłócą (między sobą).
Ich futerka są mięciutkie jak puch, a przede wszystkim: nie wydzielają zapachu i nie powodują alergii!!! Co oznacza, że są hipoalergicznymi zwierzątkami!! Ich mięciutkie runo, zwane włóknem, jest do pięciu razy cieplejsze niż to z owcy. Mają też niezwykłą moc terapeutyczną.
Polecamy każdemu kontakt z tymi cudacznymi stworzeniami.
-
17.05.2022r. Wycieczka do Koszalina
17 maja 2022 klasy IVa oraz Va uczestniczyły wraz z wychowawcami w wycieczce szkolnej do Koszalina. Program obejmował spektakl pt. „Pinokio” w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego, który poruszał w zabawny sposób problemy dorastania oraz potyczki, z jakimi mierzy się współczesny uczeń w szkole. Zaskoczeniem była dla nas możliwość zerknięcia za kulisy teatru do pracowni plastycznej czy tamtejszej garderoby. Drugą część naszej podróży przepełnił radością i niesamowitą energią park trampolin. Szczęśliwi, wróciliśmy do szkoły! 🙂
17.05.2022r. Wyjazd do Kołobrzegu w ramach doradztwa zawodowego
17 maja 2022 r. uczniowie klas ósmych w ramach doradztwa zawodowego wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Kołobrzegu. Podczas „Dnia Otwartych Drzwi” Zespołu Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego w Kołobrzegu, mieli możliwość zapoznać się z wybranymi zawodami oraz warunkami pracy w hotelu Aquarius Spa, także jako miejscu praktyk uczniowskich lub pracy sezonowej.
-
17.05.2022r. Przedstawienie teatralne pt. „Karolcia”.
17 maja dwie grupy przedszkolne (5 i 6-latki), oraz klasy I, II i III wybrały się wspólnie do RCK Kołobrzeg na przedstawienie teatralne pt. „Karolcia”. Historia dziewczynki, która zbiegiem okoliczności weszła w posiadanie zaczarowanego koralika spełniającego życzenia bardzo spodobała się naszym milusińskim. Dzięki przedstawieniu na własne oczy obserwowaliśmy cuda spełniane przez moc koralika.
Czy jednak z magii można korzystać bez ograniczeń? Jaki jest koszt spełniania życzeń? I w końcu jakie życzenie my chcielibyśmy wypowiedzieć do małej, niebieskiej kulki? Na te i wiele innych pytań rozmawialiśmy w zaciszu swoich klas po spektaklu.
Uczniowie przy okazji wyjazdu zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa, oraz zasadami zachowania w teatrze. Obejrzana sztuka to także świetna zachęta do przeczytania książki Marii Krüger pt. „Karolcia”, która jako lektura często realizowana jest w drugiej klasie szkoły podstawowej.
B. Sosnowska
-
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
W naszej szkole obchodzimy właśnie ogólnopolski Tydzień Bibliotek, odbywający się w 2022 roku pod hasłem „„Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu zaprezentowała na korytarzach szkolnych materiały związane z biblioteką, książkami i czytelnictwem, odbył się konkurs dla klas siódmych ze znajomości lektury „Mały Książę”, odwiedziły nas również przedszkolaki z grupy „Smerfy”(4-5 latki), zapoznając się z biblioteką i jej księgozbiorem. Szczególne wrażenie zrobiła na nich największa książka w bibliotece, „Wielki atlas zwierząt” oraz najstarsza książka, z 1907 roku.
-
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz Tydzień Bibliotek
– lekcja biblioteczna dla uczniów klasy II
8 maja to szczególna data, zwracająca uwagę na pracę osób zaangażowanych w szerzenie dostępu do słowa pisanego i działających aktywnie na rzecz zwiększenia czytelnictwa. Dzień Bibliotekarza podkreśla również prestiż tego zawodu, dzięki któremu miłość do czytania zaszczepia się już u dzieci i uczniów.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzimy 8 maja już od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w trakcie którego biblioteki różnych typów z całej Polski intensyfikują działania, by dotrzeć do coraz większej liczby czytelników i użytkowników.
Na propozycję zajęć w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Władysława Panasa w Rymaniu w Tygodniu Bibliotek, uczniowie klasy II zareagowali z dużym entuzjazmem . Bibliotekarka Pani Aldona Korytowska przekazała uczniom, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Dzieci zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Pierwsza wizyta w bibliotece gminnej miała również na celu prezentację księgozbioru biblioteki, przedstawienie zasad korzystania ze zbiorów biblioteki i czytelni oraz zapoznanie uczniów z zasadami poszanowania książek. W trakcie pobytu w bibliotece dzieci uczestniczyły w zabawie polegającej na odgadywaniu zagadek czytelniczych- tytułów wierszy Jana Brzechwy po ich fragmentach. Okazało się, że uczniowie bardzo dobrze znają twórczość Jana Brzechwy i bez trudu potrafią wskazać właściwe tytuły. Następnie Pani bibliotekarka pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regały z książkami. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Uczniowie podczas zajęć warsztatowych mogli zaprojektować i samodzielnie wykonać autorską książeczkę. Na zakończenie spotkania otrzymali kolorowe zakładki do książek.
To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie i z pewnością w przyszłym roku szkolnym umówimy się na kolejną lekcję biblioteczną.
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek składamy życzenia Pani Aldonie Korytowskiej – bibliotekarce Gminnej Biblioteki Publicznej im. Władysława Panasa w Rymaniu. Życzymy wielu czytelników – młodszych i starszych – i mnóstwa satysfakcji z pracy! Dziękujemy za zaproszenie na bardzo pouczającą lekcję biblioteczną oraz serdeczne przyjęcie.
Uczniowie klasy II z wychowawczynią p. Dorotą Nasiadką
-
29.04.2022r. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Po długiej przerwie związanej z sytuacją epidemiczną w kraju, powrócił Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W tym roku uczniowie naszej szkoły, reprezentujący gminę Rymań, wzięli udział w eliminacjach powiatowych konkursu, które odbyły się 29.04.2022r. w szkole podstawowej w Ustroniu Morskim.
III miejsce drużynowo zajęła ekipa SP Rymań w składzie: Dawid Sworowski kl.8b, Szymon Szafrański kl.8b oraz Karol Dryglas kl. 7b.
Konkurencje, z jakimi zmagali się uczestnicy turnieju to: test znajomości przepisów ruchu drogowego, test znajomości pierwszeństwa przejazdu pojazdów na skrzyżowaniach, miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, umiejętność udzielania pomocy przedmedycznej.
-
MŁODZI AMATORZY TEATRU SP w RYMANIU 8 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy I a, I b oraz II otrzymali zaproszenie do udziału w spektaklu iTeatru TVP „Koziołek Matołek" . „Koziołek Matołek" jest adaptacją komiksu autorstwa K. Makuszyńskiego i M. Walentynowicza. Ten wierszowany spektakl był doskonałą zabawą .Tytułowy Koziołek wyrusza w podróż w poszukiwaniu Pacanowa. Odwiedza różne miejsca, przeżywa niezwykłe oraz pouczające przygody. Po drodze poznaje ciekawe historie i postacie. W czasie wędrówki wpada w tarapaty i mierzy się z własnymi słabościami i lękami. Pomimo trudności ani na chwilę nie opuszcza go optymizm i poczucie humoru. Koziołek potrafi zamienić swoje kłopoty w zabawę i zawsze budzi wokół siebie radość, a zarazem uczy, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu celu. Do Pacanowa nie dociera. Szczęścia będzie szukał nadal. Historia z przymrużeniem oka, pełna zwrotów akcji, wykorzystująca rozmaite środki scenicznego wyrazu. Kolejna odsłona iTeatru TVP (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach) miała miejsce 12 maja 2022 r. Tym razem uczniowie byli widzami spektaklu „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” Rzecz o walce dobra ze złem i poszukiwaniu utraconej Arkadii...Powieść Clive’a Staplesa Lewisa od ponad półwiecza jest jedną z najpoczytniejszych pozycji literatury dziecięcej. Na kanwie przypowieści o walce dobra ze złem obserwujemy proces przemiany i dojrzewania czwórki rodzeństwa, która za sprawą najmłodszej siostry trafia do fantastycznego świata skutej wiecznym mrozem krainy. Narnia, pełna niezwykłych stworzeń, zniewolona mocą Białej Czarownicy, łączy w sobie elementy mitologii, baśni i fantasy. Jest też wizją utraconej Arkadii, w której odzyskaniu pomoże dziecięcym bohaterom lew Aslan. Familijny spektakl dla widzów od 7 roku życia stanowi wielopłaszczyznową opowieść o fundamentalnych mechanizmach, które niezależnie od okoliczności, powinny mieć swoją niepodważalną wartość. Mam nadzieję ,że udział uczniów w spektaklach teatralnych zachęci naszych wychowanków do lektury komiksu i powieści , że za ich sprawą kolejny raz przeniosą się w krainę dziecięcej wyobraźni. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odsłony iTeatru.
Wychowawczyni klasy II Dorota Nasiadka -
Udział w akcji BohaterOn w Twojej Szkole.
W tym roku szkolnym nasza społeczność szkolna uczestniczyła w akcji BohaterOn, upamiętniającą 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Celem projektu jest edukowanie Polaków, bazujące na historiach Powstańców, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postawy patriotycznej oraz budowanie wrażliwości społecznej. Za udział w akcji otrzymaliśmy dyplom za co jest nam niezmiernie miło.
-
Udział uczniów w XXII konkursie Poliglota.
Z przyjemnością i dumą informujemy, że nasi uczniowie Julia Dykiert oraz Jakub Czajka uzyskali tytuł laureatów w XXII konkursie Poliglota z języka angielskiego organizowanego przez Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu.
Nauczyciel prowadzący p. A. Orzechowska.
Serdecznie gratulujemy!!!
-
22.04.2022r. Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymaniu.
W dniu 22.04.22r. z okazji Światowego Dnia Książki i praw autorskich klasa I a odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Rymaniu. Przy wejściu do biblioteki przywitała nas Pani Aldona Korytowska. Bibliotekarka opowiadała o swojej pracy, zapoznała nas z kartą czytelnika, mówiła jak korzystamy z biblioteki, jakie są zasady wypożyczania książek. Wskazała nam regały z książkami dla młodszych dzieci i dla starszych oraz dla dorosłych. Zwróciła uwagę, że niektórych książek nie można wypożyczyć do domu, np. encyklopedie, słowniki. Opowiadała jak zbudowana jest książka i jakie są rodzaje książek. Podczas wizyty wykonaliśmy pracę plastyczno-techniczną „Moja książka”. Na koniec otrzymaliśmy medale „Przyjaciela książki” i zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Agnieszka Jordan
-
13.04.2022r. Życzenia świąteczne
Szanowni Państwo
W tym szczególnym okresie w roku, życzymy wszystkim dużo zdrowia, które jest najważniejsze.
Życzymy dużo spokoju, ciepła rodzinnego przy wspólnym stole pełnym przysmaków.
Dużo radości z dostrzegania rzeczy małych i doceniania ich niezwykłości, bo w rzeczach codziennych tkwi największa siła i stabilizacja.
Dużo uśmiechu, bo nic jak uśmiech w oczach najbliższych nie poprawia szarej codzienności.
? Bezpiecznych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy życzą Słoneczka, Smerfy, Biedronki oraz Żabki ?
Więcej w Galerii
-
13.04.2022r. XI edycja konkursu plastycznego „Jajo wielkanocne”
W marcu 2022 r. uczniowie klas IV- VIII otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału w XI edycji konkursu plastycznego „Jajo wielkanocne”. Organizatorem międzyszkolnego konkursu było V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Koszalinie.
Do końca marca należało przesłać do organizatora zdjęcia wykonanych prac (1 zdjęcie ukończonej pracy oraz 3 fotografie z różnych etapów jej powstawania w celu udokumentowania samodzielnego wykonania). Praca miała być formą przestrzenną. Można ją było wykonać techniką dowolną.
Na propozycję udziału w konkursie odpowiedziało trzech uczniów naszej szkoły:
-
Jan Sulecki z klasy IV,
-
Jakub Wołejko z klasy Va,
-
Karol Lesisz z klasy Vb .
Rozstrzygnięcie konkursu w kategoriach: klasy IV- VI, VII- VIII odbyło się 5 kwietnia 2022 r. Lista zwycięzców została opublikowana na stronie internetowej organizatora oraz na Facebooku i przesłana do szkół biorących udział w konkursie. Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie z Białogardu, Biesiekierza, Sianowa, Koszalina, Darłowa, Polanowa, Sławna, Dąbek, Kłanina i RYMANIA. Laureatem III miejsca został Karol Lesisz – uczeń klasy Vb. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 12 kwietnia 2022 r. w Koszalinie. Na zwycięzców czekały dyplomy i atrakcyjne nagrody. Serdecznie gratuluję uczniom, którzy podjęli się wykonania prac na konkurs: Jankowi, Kubie i Karolowi. Sukces odniesiony przez Karola jest również sukcesem naszej szkoły. Podziwiam pracowitość i zaangażowanie naszych uczniów i mam szczerą nadzieję, że sukces Karola będzie w przyszłości zachęcał naszych wychowanków do brania udziału w konkursach plastycznych.
Nauczycielka plastyki
Dorota Nasiadka
-
-
5.04.2022r. Mobilne planetarium
5 kwietnia 2022 roku do naszej szkoły przyjechało mobilne oceanarium i planetarium w jednym. Seans multimedialny był podzielony na 2 grupy. Dla klas pierwszych i grup przedszkolnych zaprezentowano pokaz Pt. „Oceanarium”, a klasy II – VI odwiedziły wirtualne planetarium. Seanse były realizowane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu projekcyjnego, w specjalnej, półsferycznej, przenośnej kopule. Była to fascynująca przygoda, a wrażenia nie opuszczały dzieci przez cały dzień.
-
2.04.2022r. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Od 1967 r. dnia 2 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ?. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ to dzień urodzin duńskiego bajkopisarza ✒ Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu promowanie czytelnictwa wśród maluchów, ale i zachęcenie dorosłych do aktywnego czytania dzieciom.
? O pozytywnych zaletach czytania mówi się od wielu lat.
Dlaczego więc warto czytać na głos dzieciom:
? buduje się wyjątkową więź między rodzicem, a dzieckiem
? rozwija się dziecięca wyobraźnia
? dziecko lepiej sobie radzi z własnymi emocjami
? poszerza zasób słów
? stymuluje rozwój mowy
? trenuje pamięć
? poprawia koncentrację
? pozwala w nabywaniu prawidłowych wzorców moralnych
? często bohaterowie książek borykają się z problemami, które spotykają dzieci dzięki czemu mogą zobaczyć jak sobie z nimi poradzić
? uczy empatii
? bajki pomagają zrozumieć otaczający świat
? skłaniają do samodzielnego myślenia
? uczą systematyczności…
W związku z tym świętem zaprosiliśmy do przedszkola Panią z biblioteki gminnej, która bardzo chętnie je przyjęła. Przyniosła ze sobą wiele ciekawych pozycji. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć je, dotknąć i wysłuchać opowiadania o „Pysznej” Myszce.
Serdecznie dziękujemy za wizytę i zachęcamy rodziców wraz z dziećmi do odwiedzania i wypożyczania książek.
-
1.04.2022r. ODCZARUJMY AUTYZM!
od 14 lat, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Powstało ono głównie z inicjatywy Kataru i małżonki ówcześnie panującego tam emira Hamada ibn Chalifa as-Sani. W porozumieniu z ONZ oficjalnie święto zostało zatwierdzone 18 grudnia 2007 r.
Święto to ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach z jakimi borykają się osoby z tym schorzeniem.
Oficjalnym kolorem symbolizującym Solidarność z „autystami” jest kolor niebieski oraz symbol motyla.
W związku z tym Samorząd Uczniowski pod kierownictwem pań Agnieszki Jordan i Pauliny Wróblewskiej zorganizował Dzień Świadomości w naszej szkole.
-
24.03.2022r. Spotkanie z policjantem na temat cyberprzemocy i przemocy fizycznej oraz emocjonalnej
24 marca w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki gościliśmy policjanta – pana Dariusza Kolasińskiego z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu. Pan Dariusz specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą, pracuje w dziale prewencji. Podczas zajęć w klasach V A i V B wygłosił prelekcję na temat odpowiedzialności nieletnich dotyczącej cyberprzemocy i przemocy fizycznej oraz emocjonalnej.
-
21.03.2022r. Ekologiczna Wiosna
Niezwykle ważne jest, aby młodzi ludzie, wzorem nas- starszych, potrafili doceniać to co daje nam przyroda. Wpajanie postaw ? oraz nawyków proekologicznych ? jest jednym z ważniejszych zadań jakie sobie stawiamy. W związku z tym, w tym roku postanowiliśmy Wiosnę przywitać w mniej tradycyjnej formie.
W naszym Przedszkolu odbyła się niezwykła rewia mody!!!
Chętne Dzieci miały okazję przebrać się za „Ekologiczną Wiosnę” której strój został stworzony z materiałów wtórnych ♻️.
Konkurs odbył się w 4 grupach, z każdej zostali wyłonieni zwycięzcy:
Grupa „Słoneczka” ☀️
I miejsce- Laura L.
II miejsce- Zofia M.
III miejsce- Natalia T.
Grupa „Smerfy” ?
I miejsce- Maksymilian S.
II miejsce- Jakub N.
III miejsce Zuzanna G.
Grupa „Biedronki” ?
I miejsce- Karina W.
II miejsce- Jakub N.
III miejsce- Aniela W.
Grupa „Żabki” ?
I miejsce- Alicja K.
II miejsce- Laura M.
III miejsce- Maria G.
? Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Gościno ? każde Dziecko,
które wzięło udział w konkursie otrzymało dyplom oraz drobiazg opatrzony Ich logiem.
Nagrody książkowe zostały ufundowane przez osobę prywatną.
Dziękujemy rodzicom, którzy włożyli dużo pracy w proces twórczy i we współpracy z Dziećmi stworzyli niepowtarzalne kreacje.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy kreatywności oraz odwagi. ?
-
21.03.2022r. Pierwszy Dzień Wiosny
Powitanie astronomicznej wiosny w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu odbyło się pod znakiem kolorów, kwiatów i zabawy. Był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Uczniowie rozwiązywali rebusy, zagadki i quizy o tematyce wiosennej. Brali udział w wiosennym karaoke. Uczestniczyli w spacerze, podziwiając pierwsze zwiastuny wiosny. Dziedziniec szkolny nabrał różnokolorowych barw, po tym jak uczniowie wykonali na nim rysunki i posadzili wiosenne kwiaty. Tego dnia obchodziliśmy w szkole również ,,Dzień kolorowej skarpetki”. Solidaryzując się z dziećmi z Zespołem Downa, uczniowie założyli skarpetki ,,nie do pary”. Pierwszy dzień wiosny spędziliśmy w bardzo radosnej atmosferze. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski.
-
18.03.2022r. Dzień Matematyki
Dnia 18 marca 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy dzień matematyki. Był on poprzedzony konkursami zadań logicznych dla uczniów klas IV – VIII. Wśród uczniów klas IV – VI wygrał Marcin Leszczyński, drugie miejsce zajął Tomasz Wasilewicz, a trzecie Zuzanna Bujak. Wśród uczniów klas VII – VIII, pierwsze miejsce zajęła Olga Korytowska, drugie miejsce Martyna Sielicka, a trzecie Julia Senkbeil. W piątek natomiast klasy rywalizowały między sobą w ośmiu konkurencjach. W grupie klas IV – VI wygrała klasa 5a, a w grupie klas VII – VIII zwyciężyła klasa VIII b.
-
3 – 7.03.2022r. Akcja „POMOC DLA UKRAINY”
Wyrazy uznania i serdeczne podziękowanie
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Pracownicy Szkoły!
O tym, że pomoc zbliża, nie trzeba nikogo przekonywać.
O tym, że pomoc niesie nadzieję i zmienia świat potrzebujących, przekonujemy się bardzo często, widząc łzy wzruszenia i wdzięczności. Jak wiele dobra popłynęło z serc wszystkich, którzy odpowiedzieli na apel i włączyli się do gminnej akcji „Pomoc dla Ukrainy”, mogliśmy przekonać się, widząc olbrzymią liczbę artykułów, które dostarczono do szkoły.
Dlatego Dyrekcja Szkoły składa wielkie wyrazy uznania i serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyłączyli się do tego przedsięwzięcia. Zgromadzone materiały, które przekazaliśmy GOPS w Rymaniu, z pewnością pomogą potrzebującym przetrwać trudne sytuacje i choć na chwilę przywrócą Im wiarę w drugiego człowieka.
Z poważaniem Dyrekcja Szkoły
-
Ogólnopolski projekt społeczno – edukacyjny „Mój Spe-cjalny bohater”
Do udziału w projekcie na temat niepełnosprawności włączyła się nasza szkoła, która była reprezentowana przez Lenę M., uczennicę klasy Ia. Przesłana praca przedstawia sylwetkę osoby z niepełnosprawnością pokazującą, że w naszym otoczeniu (dalszym czy bliskim) są takie osoby (np. kolega z klasy, członek dalszej lub bliższej rodziny, pracownik szkoły, sportowiec, naukowiec, muzyk). Każda z nich pomimo niepełnosprawności może osiągać sukcesy i podejmować rozmaite wyzwania.
Bohaterowie akcji pokazują dzieciom, że można realizować swoje marzenia pomimo wszelkich przeszkód. Idolem, autorytetem może być osoba z bliskiego otoczenia, która ciężką pracą i wytrwałością dąży do samorealizacji.
Agnieszka Jordan
-
23.02.2022r. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
23 lutego, w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu, obchodzono Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Dotyczy ona zarówno dorosłych jak też dzieci i młodzieży. Zgodnie z aktualną definicją, choroba ta cechuje się pogarszaniem nastroju, zmniejszeniem energii, aktywności oraz zainteresowań, o silnym natężeniu. Na szkolnym korytarzu przygotowano dla uczniów gazetkę informującą czym jest depresja, jakie są jej objawy oraz gdzie uczniowie powinni szukać pomocy oraz wsparcia w sytuacjach zaobserwowania u siebie trudności, mogących wskazywać na objawy depresyjne.
Na stronie Dziecięcego Telefonu Zaufania odbyła się Konferencja Rzecznika Praw Dziecka, podczas której specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą wskazywali rodzicom i nauczycielom, w jaki sposób na co dzień dbać o pozytywne relacje, o zdrowie psychiczne, jak rozwiązywać konflikty, aby nie doprowadzały one do sporów i eskalacji trudności lecz sprawiały, abyśmy z konfliktów wychodzili bogatsi o doświadczenia.
-
Bożonarodzeniowe Serca
W tym roku Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej w Rymaniu zorganizował akcję – Szkolna paczka dla Seniora. Społeczność przedszkola i szkoły podstawowej przygotowała upominki w postaci żywności oraz artykułów chemicznych i higienicznych dla najbardziej potrzebujących Seniorów z Gminy Rymań. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za liczne zaangażowanie i bezinteresowność. Pamiętajmy, że : „Dzielenie się z innymi ludźmi tym, co mamy, jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakich możemy dokonać w swoim życiu”. Paczki zostały dostarczone do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rymaniu. Pracownicy socjalni, rozwiozą je do najbardziej potrzebujących.
-
LAUREACI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
– PORTRET ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
W listopadzie 2021r. uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie od Rady Rodziców do udziału w szkolnym konkursie plastycznym – PORTRET ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie zaangażowali się w wykonanie portretów. Wykazali się ogromną pomysłowością i znajomością wielu technik plastycznych. Wykonali 90 wzorowych prac, za które otrzymali szóstki z plastyki. Wszystkie prace zdobią szkolny korytarz, a wystawa prac cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i wszystkich którzy odwiedzają naszą szkołę. W piątek 03.12.2021 roku konkurs został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie. Typując prace do nagród, szczególnie kierowała się trzema kryteriami: samodzielność, pomysłowość i estetyka. 6 grudnia laureaci i wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni brawami oraz nagrodami sponsorowanymi przez Radę Rodziców. Gratulacje, nagrody i wyróżnienia odebrali z rąk dyrektora szkoły pana Henryka Gromka, przewodniczącej Rady Rodziców pani Eweliny Borek oraz pani Marioli Figurskiej przedstawicielki Urzędu Gminy.
LAUREACI KONKURSU:
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
I MIEJSCE – URSZULA KOTŁOWSKA
II MIEJSCE – ANTONI KRÓL
III MIEJSCE ZUZANNA GADULA
WYRÓŻNIENIE -JAKUB NOWAK
WYRÓŻNIENIE – AMELIA MIKLAS
KLASY I-III
I MIEJSCE – ARTUR SMÓŁKA
II MIEJSCE – POLA GERUS
III MIEJSCE – JULIA WOŹNIAK
WYRÓŻNIENIE – ZUZANNA WYRODA
WYRÓŻNIENIE – GRZEGORZ SMÓŁKA
KLASY IV-VIII
I MIEJSCE – MARTA KOTLARCZYK
II MIEJSCE – LENA KWIECIEŃ
III MIEJSCE – BARTOSZ KAŁŻYŃSKI
WYRÓŻNIENIE – MATEUSZ FIGA
WYRÓŻNIENIE – SZYMON KASZUBA
Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu oraz wszystkim uczestnikom konkursu.
DZIĘKUJEMY UCZNIOM, KTÓRZY WZIĘLI UDZIAŁ W KONKURSIE I ZACHĘCAMY WSZYSTKICH NASZYCH WYCHOWANKÓW DO AKTYWNEGO UCZESTNICTWA W ŻYCIU NASZEJ SZKOŁY.
Dorota Nasiadka
-
29.11.2021r. Andrzejki w klasie I
W tym roku szkolnym andrzejki w klasie I a odbyły się troszkę inaczej niż zwykle. Uczniowie zapoznali się z nową metodą ćwiczeń, tzw. obwodem stacyjnym, którym głównym celem były zajęcia z Terapii ręki. Terapia ręki to przede wszystkim usprawnianie małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów rąk, dłoni i palców. Stacje zadaniowe (a było ich 8) polegały na zmienności zadań, sposobu ich wykonania oraz zmianie miejsca pracy.
I stacja GUMECZKOWO – Filip wyłapywał kolorowe gumeczki z wody za pomocą wykałaczki i segregował je wg koloru do odpowiednich słoiczków
II stacja KORALIKOWO – Lena układała barwne koraliki na nakładce w kształcie serca
III stacja NAKRĘTKOWO – Lena i Lilianna za pomocą dwóch wykałaczek przewracały nakrętki w wodzie na drugą stronę
IV stacja GRZYBKOWO – Artur z Polą układali mozaikę pineskową na plastikowej deseczce, zabawka pomagała rozwijać motorykę małych rączek i stymulować zmysły
V stacja POMPONIKOWO – na tej stacji zabawa polegała na chwytaniu pomponików za pomocą spinacza do bielizny i umieszczaniu ich w słoiczkach-zadanie wykonywał Wiktor z Oskarem
VI stacja SPINACZKOWO – świetnym narzędziem do ćwiczeń chwytu pęsetkowego są spinacze, które należało je umieścić na rolce po papierze i z tym ćwiczeniem borykały się Lenka i Lilianna
VII stacja SŁOIKOWO – Natan z Szymonem – ich zadaniem było zakręcanie i odkręcanie różnorodnych zgromadzonych butelek i słoików, co wymagało dużo siły i wcale nie było to takie proste, jak nam się wydawało
VIII stacja RURKOWO – Natan zmagał się z nawlekaniem kolorowych rurek na patyk za pomocą narzędzia, jakim jest pęseta.
Ale to jeszcze nie koniec…Klasa I a przeniosła się też w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Uczniowie poznali znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiali buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Zachwyt przyniosła im wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Na koniec przeszła radosna parada w maskach po korytarzu szkoły.
Agnieszka Jordan i Monika Grzejdak
-
21.11.2021 r. Dzień życzliwości i pozdrowień
21 listopada w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu obchodzono Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla uczniów naszej szkoły tematyczną gazetkę, wyjaśniającą przesłanie i pochodzenie tego święta. Na szkolnym korytarzu ustawiono także ,,Skrzyneczkę Życzliwości”, do której uczniowie mogli wrzucać pozdrowienia oraz miłe słowa skierowane do kolegów i koleżanek. Na ścianach szkolnych korytarzy rozwieszono liczne karteczki i wydzieranki, którymi uczniowie obdarowywali się nawzajem, okazując sobie w ten sposób sympatię i wdzięczność. 21 listopada w szkole przebiegał pod hasłem wzajemnej uprzejmości i pozytywnych gestów i uczynków.
-
10.11.2021r. Udział w ogólnopolskiej kampanii ,,BohaterON – włącz historię!”
Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu wziął udział w ogólnopolskiej kampanii ,,BohaterON – włącz historię!”. Jest to kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Celem projektu jest edukowanie Polaków, bazujące na historiach Powstańców, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postawy patriotycznej oraz budowanie wrażliwości społecznej.
W ramach kampanii, z okazji obchodów Dnia Niepodległości, które w naszej szkole odbyły się 10 listopada – przedszkolaki oraz cała społeczność uczniowska wzięła udział w lekcjach historycznych, poświęconych pamięci Powstańców Warszawskich. Uczniowie o godzinie 11.11. uroczyście zaśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego”, wykonują kartki dla naszych Bohaterów, wyrażając w ten sposób wdzięczność za to, że dzięki Nim, możemy żyć w WOLNYM KRAJU!
-
14.10.2021r. Dzień Edukacji Narodowej
„SŁOWO MIŁOŚĆ ZA ICH TROSKI,
SŁOWO WDZIĘCZNOŚĆ ZA ICH TRUD,
DAR TO SKROMNY, DAR UCZNIOWSKI … ”
Te, znane wszystkim, słowa piosenki towarzyszyły nam od kilku tygodni, od kiedy rozpoczęliśmy przygotowania do uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole.
Uczniowie bardzo aktywnie zaangażowali się w przygotowanie niespodzianek dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz byłych pracowników szkoły.
Uczennica klasy VII c, Ines wykonała piękny plakat, który witał nas przez kilka dni przed rozpoczęciem zajęć. Przed wejściem do szkoły powiesiliśmy kolorową informację o obchodach Dnia Edukacji Narodowej. Korytarz zdobiła piękna kwiatowa dekoracja. Uczennice z Samorządu Uczniowskiego, zapewne przy dyskretnej współpracy rodziców oraz opiekunek SU p. A. Orzechowskiej i p. P. Wróblewskiej, upiekły pyszne babeczki ze szczęśliwą wróżbą i przygotowały bukiet serdecznych życzeń. Przez tydzień uczniowie wrzucali do kartonika podziękowania i życzenia, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Ogromne, czerwone serce doskonale pasowało do umieszczonych na nim informacji, które wyrażały szacunek, wdzięczność i serdeczność. Na każdej przerwie uczniowie z dużym zainteresowaniem odczytywali te miłe słowa. Na szczególną uwagę zasługują również portrety, przedstawiające nauczycieli, wykonane przez naszych wychowanków. Artyści spisali się na medal! W środę 13 października już o 7.00 Julia i Natalia witały wszystkich nauczycieli, pracowników administracji i obsługi życzeniami miłego dnia oraz niespodzianką w postaci słodkiej babeczki oraz aniołka opatrzonego karteczką – ANIOŁEK NA DOBRY HUMOREK. Po takim przywitaniu, wszyscy zgodnie stwierdzili, że ten dzień na pewno będzie udany. Kolejne godziny upłynęły na wręczaniu drobnych niespodzianek, ozdobnych kartek z życzeniami oraz kwiatów. Szczególne podziękowania składam na ręce wszystkich, którzy aktywnie zaangażowali się w przygotowanie uroczystości: Julii, Natalii, Amelii, Oli, Mateusza, Seweryna, Ines oraz uczennic i uczniów, którzy osobiście dotarli z życzeniami do byłych pracowników naszej szkoły. Miłą niespodziankę sprawili nam również Rodzice uczniów, których reprezentowała Rada Rodziców. Oprócz upominków otrzymaliśmy największy dar – SŁOWA WDZIĘCZNOŚCI ZA NASZĄ PRACĘ . SERDECZNIE ZA NIE DZIĘKUJEMY.
W IMIENIU WSZYSTKICH NAUCZYCIELI, PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI SKŁADAM SERDECZNE PODZIĘKOWANIA WSZYSTKIM UCZNIOM ZA OKAZANĄ NAM WDZIĘCZNOŚĆ. JESTEŚMY DUMNI Z NASZYCH WYCHOWANKÓW. DZIĘKUJEMY !!!
Dorota Nasiadka
-
18.10.2021r. Próbna ewakuacja szkoły
-
08.10.2021r. Dzień Jabłuszka
„Owoców jest wiele na świecie
Ale najlepsze z nich jabłko przecież!
Takie czerwone, okrąglutkie
Takie soczyste i kruchutkie”.
W dniu 08.10.2021r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Jabłuszka. Celem akcji było zachęcanie dzieci do spożywania jabłek oraz wyrabiania nawyku zdrowego odżywiania. Na zajęciach dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o jabłkach oraz to, że są cennym źródłem witaminy. Swoją aktywność dzieci wykazały w wykonaniu prac plastycznych, udziale w zabawach muzyczno-ruchowych. Jak wiemy, jabłko niejedno ma imię i sprawdza się jako słodka przekąska. Dzieci z tej okazji otrzymały na poczęstunek pieczone jabłuszko, które każdemu kojarzy się z dzieciństwem. Możemy powiedzieć, że takie święta lubimy najbardziej.
-
16.09.2021r. XXVIII Akcja ,,Sprzątanie Świata”.
16 września uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu wzięli udział w XXVIII Akcji ,,Sprzątanie Świata”. Cała społeczność szkolna – przedszkolaki, uczniowie klas I – III oraz IV – VIII wraz z wychowawcami, zaangażowali się w sprzątanie najbliższej okolicy. Akcja ta jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Ma na celu uwrażliwienie młodego pokolenia na czystość w otaczającym nas świecie. Hasło tegorocznej Akcji brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.
- MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ. 28 AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA
W czwartek 16.09.2021 r . uczniowie klasy II, wspólnie z tymi, którym zależy na ochronie środowiska, sprzątali najbliższą okolicę naszej szkoły. Akcja, jak co roku, angażuje i integruje społeczność szkolną lokalną. Uczniowie klasy II, zaopatrzeni w rękawice i worki na odpady, sprzątali ulicę Kwiatową i Wrzosową. Nasi wychowankowie wiedzą, że dbałość o wspólne środowiska to bardzo ważny aspekt naszego życia, którego należy uczyć się od najmłodszych lat. W Akcji Sprzątanie Świata – Polska nie chodzi tylko o to, by sprzątać, ale również o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować śmieci. Cieszy nas bardzo, że każdego roku zbieramy coraz mniej śmieci i że na każdym podwórku znajdują się pojemniki do segregacji śmieci. Drugoklasiści spisali się na medal, bardzo aktywnie i ogromną świadomością zaangażowali się w Akcję Sprzątanie Świata.
Wychowawczyni klasy II Dorota Nasiadka
Rok szkolny 2020/2021
-
DZIEŃ DZIECKA – DZIEŃ SPORTU – DZIEŃ PEŁEN ZABAWY I NIESPODZIANEK
W tym wyjątkowym dniu, już przy wejściu do szkoły, czekała na uczniów niespodzianka – słodki poczęstunek i okolicznościowa plakietka. Na drzwiach każdej klasy znajdowały się plakaty z życzeniami od dorosłych dla wszystkich dzieci. W klasie kolejna atrakcja – prezenty od rodziców: bransoletki z imionami dzieci i ulubiony przysmak. Następnie uczniowie rywalizowali w konkurencjach sportowych. Wszyscy spisali się NA MEDAL. Było mnóstwo śmiechu i pozytywnych emocji. Kolejne zajęcia to praca w grupach, podczas której powstały piękne plakaty – W KRAINIE RADOŚCI. Wytwory pracy artystycznej uczniów można było podziwiać na korytarzach szkolnych. Na koniec dnia uczniowie gościli w klasie p. Ewelinę Borek – przewodniczącą Rady Rodziców oraz dyrektora szkoły p. Henryka Gromka. Tym razem również przyjęli serdeczne życzenia i zostali obdarowani kolejną słodką niespodzianką. Na pytanie wychowawczyni: JAK SPĘDZILIŚCIE TEN DZIEŃ ? uczniowie zgodnie odpowiedzieli , że BYŁ TO WSPANIAŁY DZIEŃ I CHCIELIBY, ŻEBY KAŻDY DZIEŃ W SZKOLE BYŁ PODOBNY DO DNIA DZIECKA. To najlepsza ocena i nagroda dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji święta naszych uczniów. W imieniu uczniów klasy I SERDECZNIE DZIĘKUJĘ organizatorom uroczystości.
Wychowawczyni klasy I Dorota Nasiadka
-
Tydzień Integracji w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rymaniu
W dniach od 17 do 21 maja w Szkole Podstawowej w Rymaniu zorganizowano uczniom wszystkich klas Tydzień Integracji. Tych, którzy po długiej przerwie wrócili do nauki stacjonarnej, udało się zaskoczyć atrakcjami, specjalnie przygotowanymi przez nauczycieli.
W poniedziałek i we wtorek korytarze szkoły wypełnione były kolorowymi balonami, a w tle słychać było powitalne i wesołe piosenki. Na drzwiach wejściowych szkoły, zawisł ogromny baner z napisem „Witamy Was”. Uczniowie ponownie integrowali się ze sobą poprzez wspólne tworzenie „Drzewka życzliwości”, na którym umieszczali życzenia i pozdrowienia dla szkolnych kolegów i przyjaciół. We wtorek – 18 maja – zorganizowano dzień profilaktyki. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w warsztatach online, poprowadzonych przez psychologa z Centrum Profilaktycznego „Dialog” z Krakowa. Tematyka spotkań dotyczyła profilaktyki zdrowia psychicznego, z uwzględnieniem samopoczucia naszych uczniów, po powrocie do szkoły. Dzieci i młodzież bardzo chętnie zaangażowały się w rozmowę ze specjalistą i otrzymały wiele wskazówek, jak pracować nad swoim samopoczuciem, aby sprawić, by było dobre i sprzyjające. Również we wtorek, późnym popołudniem, na platformie Teams, odbyły się warsztaty online dla rodziców. Poprowadziła je także pani psycholog z krakowskiego centrum. Tematyka obejmowała porady dla rodziców związane z umiejętnościami wychowawczymi. W środę i czwartek uczniowie wszystkich klas mięli możliwość spotkania i poznania się ze sobą „na nowo” podczas „Herbatki z wychowawcą”. Działo się naprawdę dużo. Pikniki, zabawy na wolnym powietrzu, spacery, rozwiązywanie zagadek, integracyjne zadania, czyli nic innego jak ponowne poznawanie siebie nawzajem. W piątek uczniowie w klasach, pod okiem nauczycieli, przygotowali zaś piękne i kolorowe plakaty na temat: ,,Jak spędzamy wolny czas”.
„Tydzień integracji” zorganizowano uczniom, mając na uwadze ich dobrostan psychiczny po powrocie do szkoły, po bardzo długiej przerwie. Podczas jego organizacji uwzględniono potrzeby uczniów, uzyskane w wyniku przeprowadzonej ankiety dotyczącej obaw, potrzeb i oczekiwań uczniów po powrocie do szkoły.
-
ŚWIĘTO FLAGI 2021
Uczniowie klasy I pamiętają o bardzo ważnym święcie majowym, jakim jest DZIEŃ FLAGI. Z okazji tego ważnego dnia samodzielnie wykonali flagi. Wcześniej – podczas zajęć przeprowadzonych za pośrednictwem platformy TEAMS – przypomnieli jak ważne dla każdego Polaka są symbole narodowe : flaga, godło i hymn. Wiedzą, że flagę należy traktować z szacunkiem i prezentować ją z dumą. Postanowili zaprezentować, koleżankom i kolegom ze starszych klas, jak obchodzą Dzień Flagi. Wykonali zdjęcia, które świadczą o tym, że flaga jest dla Nich ważnym symbolem. Jestem dumna z moich wychowanków – małych patriotów.
Wychowawczyni: Dorota Nasiadka
-
22.04.2021r. OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2021 #NaszaFlagaPL „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”
21 marca 2021 uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym .
Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Uczestnicy konkursu wykonali pracę plastyczną, której tematem jest: „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”. Na każdej pracy koniecznie musiała się znaleźć polska flaga państwowa lub białoczerwony motyw . Uczniowie mogli wybrać dowolną technikę wykonania pracy. Następnie prace zostały sfotografowane i zgłoszone do konkursu przez rodzica (opiekuna prawnego) autora pracy w terminie do 12 kwietnia 2021 r.
CELE KONKURSU
1. Promowanie obchodzenia świąt narodowych poprzez wywieszanie polskiej flagi państwowej;
2. Edukowanie w zakresie zasad wywieszania polskiej flagi państwowej, historii barw narodowych i ich znaczenia.
3. Przekazanie wiedzy w zakresie poznania ważnych wydarzeń z historii naszego kraju;
4. Budowanie poczucia wspólnoty narodowej oraz popularyzacja wiedzy o polskiej fladze i polskich barwach narodowych wśród uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski;
5. Kształtowanie wśród dzieci świadomości i emocjonalnego przywiązania do tożsamości narodowej;
6. Rozwijanie wrażliwości dzieci na potrzeby drugiego człowieka, wychowanie do czynnego zaangażowania w różne formy pomocy.
7. Popularyzacja oryginalnej twórczości plastycznej dzieci, prezentującej postawy szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie, chęci ponoszenia za nią ofiar, przedkładania celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, gotowości do pracy dla jej dobra.
8. Kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka i odpowiedzialności za wspólnoty, w których żyjemy i funkcjonujemy.
9. Przeciwdziałanie depresjom i uzależnieniom wśród dzieci, wynikającym z utraty sensu życia.
Szkolnymi laureatami konkursu zostali :
– Natalia Bany – klasa I
– Jakub Wołejko – klasa IV a
– Karol Lesisz – klasa IV b
– Michalina Pogorzelska-Długaszek – klasa IV b
– Szymon Kozioł – klasa V
– Mateusz Filocha – klasa VI a
– Amelia Walczak – klasa VI b
– Mateusz Figa – klasa VI b .
Serdecznie gratuluję szkolnym laureatom i życzę sukcesów na szczeblu ogólnopolskim .
Dorota Nasiadka
-
29.03.2021r. Nowy numer gazetki szkolnej „Szkolne Echo”
Wyszedł nowy numer gazetki szkolnej „Szkolne Echo”, a w nim przegląd wydarzeń w tym roku szkolnym i artykuł „Początki szkolnej informatyzacji”. Numer dostępny w formacie
PDF na stronie naszej szkoły.
-
24 marca 2021 r. Dzień Patrona szkoły – Tadeusza Kościuszki.
„Trzeba przyznać, że wszyscy ludzie są obdarzeni wystarczająco zdrowym rozsądkiem, aby odróżnić dobro od zła, aby odpowiednio się zachowywać, przeprowadzać rozumowania, ujmować i porównywać stosunki, jak również rozszerzać swe idee drogą refleksji i studiów.”
Tadeusz Kościuszko
W obchody Dnia Patrona włączyła się społeczność szkolna. Uczniowie klas: IV- VIII chętnie uczestniczyli w akcji mającej upamiętnić wielkiego Polaka. W dobie pandemii jedyną możliwością było uświetnienie tego dnia poprzez wykonanie prezentacji lub prac plastycznych, a następnie przesłanie ich online. Na godzinach wychowawczych nauczyciele przybliżyli uczniom postać Tadeusza Kościuszki.
Do organizatorów akcji napłynęło wiele prac uczniów. Najciekawsze prezentacje oraz prace plastyczne uczniów, zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni ocenami z historii. W imieniu organizatorów oraz całego grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Rymaniu składam serdeczne podziękowania uczniom za włożony wysiłek i poświęcony czas na wykonanie pracy o Tadeuszu Kościuszce.
Krystyna Piecyk
- Tadeusz Kościuszko patronem naszej szkoły – prezentacja p. M. Oleksiewicza
- Praca ucz. kl. VIIb Anity Przeździęk
- Praca ucz. kl. VIc Julii Zielińskiej
- Praca ucz. kl. VIc Ines Wasylów – Ceglińskiej
- Praca ucz. kl. VIIb Julii Senkbeil
- Praca ucz. kl. VIb Amelii Walczak
- Praca ucz. kl. VIc Antoniny Grzyb
- Praca ucz. kl. VIc Norberta Figi
- Praca ucz. kl. VIa Hanny Michalak
- Praca ucz. kl. VIc Marii Wróblewskiej
-
23.03.2021 r. – PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
Tego dnia przedszkolaki z SP w Rymaniu wzięły udział w konkursie recytatorskim pod tytułem: „Wiosna w poezji dziecięcej”. Konkurs adresowany był do dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych i miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego o tematyce wiosennej.
W konkursie wzięło udział 13 dzieci. Ich występy oceniało JURY, które zwracało uwagę na płynność recytacji, dobór kostiumów, rekwizytów. Prezentowane wiersze były ciekawe i pięknie recytowane. Po naradzie ogłoszone zostały wyniki, wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe za zajęcie miejsc w swojej grupie wiekowej.
Wszystkim gratulujemy nie tylko zdobytych nagród i miejsc, ale także wspaniałych występów i pokonania tremy. Dziękujemy wychowawczyniom i rodzicom, którzy dzielnie przygotowali dzieci do konkursu. To był miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że będziemy mogli przeżyć takie emocje kolejny raz.
Organizator: A. Łabendowicz
-
Konkurs czytelniczy „Zakochani w książkach”
W ramach Akcji Walentynkowej 2021 biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej w Rymaniu we współpracy z Radą Rodziców przeprowadziła fotograficzny konkurs czytelniczy „Zakochani w książkach”.
I miejsce zajęła praca Anity Przeździęk z klasy VII B, ponadto nagrodzeni zostali: Oliwia Szczęśniak – klasa 1, Kacper Kusiakiewicz – klasa 1, Nadia Figa – klasa 4a, Bartosz Kałżyński – kl.4a, Michalina Pogorzelska 4b, Sebastian Kachniarz – klasa 5, Nadia Skrzypczak – klasa 6a, Mateusz Figa – klasa 6b i Oskar Kusiakiewicz – klasa 7b.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród!
-
KARNAWAŁOWE PRZEBIERANKI UCZNIÓW KLASY I
Piątek 05.02.2021 r. był dniem nietypowym w naszej klasie. Tego dnia do szkoły nie przyszli uczniowie lecz niezwykli bohaterowie. Trwa karnawał, dlatego postanowiliśmy to zaakcentować, przebierając się za naszych ulubieńców. Ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy zorganizować balu karnawałowego, ale chcieliśmy żeby wszyscy wiedzieli, że uczniowie klasy pierwszej pamiętają, że karnawał to czas zabaw. Wszyscy uczniowie wspaniale przygotowali się na ten dzień. Natalia była czarownicą, Justyna, Ola, Oliwia i wychowawczyni – przebrały się za koty, Maria była Elzą, Gabriela i Ola – księżniczkami, Antonina – panną młodą, Iga – piratką, Lena – aniołem, Zuzia – policjantką, Damian i Janek- żołnierzami, Michał i Miłosz – strażakami, Seweryn i Igor – policjantami, Kajtek – śmiercią a Marcel to DJ. Serdecznie dziękujemy rodzicom, że tak wspaniale zaangażowali się w przygotowanie strojów karnawałowych. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny karnawał uczcimy huczną zabawą.
Wychowawczyni klasy I Dorota Nasiadka
-
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada 2020r. W grupie Smerfy obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wszyscy wiemy, że pluszowy miś jest przyjacielem dzieci. Z tej okazji świętowaliśmy jego urodziny. Tego dnia poznaliśmy historię pluszowego misia oraz najsłynniejsze bajkowe misie.
Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę pod tytułem: „Czyje święto?” oraz pląsaliśmy przy piosence pod tytułem „Jadą jadą misie”. Było miło, wiele uśmiechów i radości. Wspomnienia oraz pamiątkowe dyplomy, odblaskowe breloczki – misie zostaną na długo w naszej pamięci.
Wychowawca: A. Łabendowicz
-
102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – LEKCJA WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w tym roku wcześniej, bo w tygodniu poprzedzającym to święto. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne – „Rota ”, „Pierwsza brygada ”. Poznawali sylwetki wielkich Polaków – Józefa Piłsudskiego, Henryka Dąbrowskiego, Stefana Czarneckiego . Zapoznawali się z faktami polskiej historii na temat rozbiorów . Uczyli się szacunku do polskich symboli narodowych – flagi, hymnu . Rozmawiali o tym , jak będą obchodzili to święto w rodzinnych domach. W dniu szkolnych obchodów święta przyszli odświętnie ubrani z przygotowanymi kotylionami. Nawet korytarze szkolne przypominały o ważnej dla Polaków dacie 11 listopada , bo zostały udekorowane patriotycznymi emblematami i flagami. Pamiętamy o tym, że PATRIOTĄ MOŻNA BYĆ RÓWNIEŻ W CZASACH POKOJU.
Wychowawczyni klasy I Dorota Nasiadka
-
30 października 2020 – „Pierwsze abecadło” – Wyprawka czytelnicza dla pierwszaka.
W piątek 30 października 2020 r. uczniów klasy pierwszej odwiedził bibliotekarz naszej szkoły pan Marek Oleksiewicz. Każdy pierwszak, otrzymał w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka , która została przygotowana przez Instytut Książki. Pan Marek Oleksiewicz opowiedział również o swojej pracy , o pracy biblioteki i o tym , jak obecnie należy jak korzystać z biblioteki. Zachęcił uczniów do wspólnego czytania książek z rodzicami.
Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów.
Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne.
Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie:
• Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”
• Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się”
• Janusz Korczak „Legenda o pieśni”
• Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
• Dorota Terakowska „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”
• Józef Czechowicz „Baranek wielkanocny”
• Jan Twardowski „Dwa święta”
• Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka”
• Anna Onichimowska „Prawie się nie boję”
• Joanna Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”
• Rafał Kosik „Amelia i Kuba”
• Danuta Wawiłow „Spacer”
• Eliza Piotrowska „Wojtek. Żołnierz bez munduru”
• Katarzyna Ryrych „Łopianowe pole”
• Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej”
• Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”
Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłym wrażliwości i dorobku twórczym .Przygotowany przez nią metaforyczny alfabet ukazuje wielowymiarowość sztuki, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale też ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej.
Projekt ma zachęcić rodziców do wspólnego czytania książek z dziećmi oraz odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Wychowawczyni klasy I Dorota Nasiadka
-
6 października 2020r. Spotkanie przedszkolaków z policjantami.
6 października 2020 roku do przedszkolaków przyjechali policjanci z najbliższej komendy. Wygłosili prelekcję dotyczące ruchu drogowego. Przedszkolaki z grupy „Smerfy” w odblaskowych kamizelkach wspólnie z policjantami omówili zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni. Dużym zaskoczeniem dla przedszkolaków była możliwość zwiedzania auta policjantów. Funkcjonariusze rozdali milusińskim opaski odblaskowe, które staną się ich nieodzownym elementem ubioru w okresie jesienno-zimowym. Każdy przedszkolak od dzisiaj będzie lepiej widoczny na drodze.
Spotkanie zakończono podziękowaniami oraz wręczeniem upominków dla gości od przedszkolaków z grupy „Smerfy” oraz pamiątkowymi zdjęciami.
Już odliczamy dni do kolejnego spotkania.
wychowawca : A. Łabendowicz
-
Microsoft Office 365
W trakcie nauczania zdalnego, nasza szkoła, podobnie jak wiele szkół w Polsce skorzystała z promocji firmy Microsoft, oferującej placówkom edukacyjnym darmowy dostęp do usługi: Office 365.
Office 365 to darmowy dostęp uczniów oraz nauczycieli do internetowej wersji pakietu biurowego Microsoft Office, wirtualnego dysku, poczty elektronicznej i narzędzi do pracy zdalnej.
Office 365 to usługa dostępna „w chmurze”. Oznacza to, że system jest utrzymywany na serwerach firmy Microsoft, więc nie jest wymagane instalowanie żadnych programów, a korzystanie możliwe jest przez przeglądarkę internetową z każdego miejsca z dostępnym Internetem.
W czerwcu 2020 r. nauczyciele SP Rymań odbyli kilkudniowy kurs przygotowujący do pracy z pakietem Office365 w szkole.
W skład Office 365 wchodzą m.in.:
* internetowe wersje pakietu biurowego Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint),
* wirtualny dysk dla każdego użytkownika (OneDrive),
* poczta internetowa (Outlook),
* testy i formularze (Forms),
* organizowanie zdalnych lekcji (Teams)
-
16 września 2020 r. Międzynarodowy Dzień Kropki.
16 września 2020 r. w grupie -„Smerfy” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem było wzbudzenie u przedszkolaków kreatywności, pomysłowości i zachęcanie ich do tworzenia, działania.
Dzień Kropki jest dniem odwagi i zabawy .
Dzieci wysłuchały opowiadania jak to zwykła kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła maluchom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności – talenty.
Tego dnia dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w
codziennym życiu (są w kropkach biedronki, zdobią kapelusze muchomorów oraz skrzydła motyli, tworzą płatki kwiatów).
„Smerfy” wykonały prace plastyczne z kropką w roli głównej, powstały: kropkowe tęcze, sowy, misie, koszulki.
Tego dnia w przedszkolu było bardzo kolorowo i radośnie.
Wychowawca : A. Łabendowicz
-
WITAMY W SZKOLE PIERWSZOKLASISTÓW
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
1 września 2020 roku w Szkole Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki w Rymaniu uczniowie klasy I rozpoczęli rok szkolny 2020/2021.
W obecności dyrektora szkoły pana Henryka Gromka, wicedyrektorek pani Bogumiły Lewandowskiej i pani Ireny Justyńskiej , rodziców i wychowawczyni, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, uroczyście złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły . Podczas spotkania zostały omówione wszelkie procedury i zasady pracy w nowym roku szkolnym, które mają zapewnić uczniom bezpieczeństwo podczas nauki w szkole.
Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów, ich rodzicom poczucia dumy z dzieci a dyrekcji zadowolenia z postępów edukacyjnych najmłodszych uczniów .
Wychowawczyni Dorota Nasiadka
********************************************************
Rok szkolny 2019/2020
-
Dzień Pozytywnego Myślenia
W czwartek, 5 marca, w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Rymaniu, odbył się Dzień Pozytywnego Myślenia. Uczniowie wszystkich klas chętnie wymieniali się dobrym słowem, miłym gestem, czy radosnym uśmiechem. Ci, którym od rana brakowało energii do uśmiechania się, mieli możliwość zainspirowania się pozytywnymi i motywującymi cytatami, dotyczącymi np. miłości, motywacji, wiary w siebie, czy odwagi. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski i widać było nawet wzrost optymizmu oraz motywacji na lekcjach.Dzień ten wyróżniał się nie tylko żółtym strojem uczniów, ale również pięknym uśmiechniętym słońcem za szkolnymi oknami. 😉
-
Wyprawa do schroniska w Białogardzie
24 lutego uczniowie klasy VIII A wraz z opiekunkami – p. Beatą Oleksiewicz i p. Pauliną Wróblewską udali się do białogardzkiego schroniska dla psów. Dzięki przychylności kierownika schroniska – pana Jerzego Harłacza, uczniowie mogli spotkać się z psami, które przebywają w tym miejscu. Pan Harłacz opowiedział uczniom na czym polega praca i wolontariat w schronisku oraz z jakich najczęściej przyczyn trafiają tam zwierzęta. Opowiedział również, jak się nimi zajmuje, aby były zdrowe i dobrze czuły się w nowym domu. Do schroniska najczęściej trafiają psy zaniedbane niestety właśnie przez człowieka, najczęściej niedokarmione. Wizyta w schronisku była dla nas bardzo pouczająca i uwrażliwiła nas jeszcze bardziej na potrzeby zwierząt, których los całkowicie zależy od nas
-
Zabawa karnawałowo- walentynkowa.
31.01.2020 r. W naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowo- walentynkowa. W dzień wolny od zajęć dydaktycznych wszystkie klasy bawiły się wspólnie w auli szkolnej, którą samodzielnie udekorowali ,specjalnie na tę okazję. Uczniowie brali udział w różnych zabawach oraz konkursach, co sprzyjało integracji międzyklasowej. Wspólnie z opiekunami SU została przygotowana szkolna fotobudka do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Każda klasa wspólnie z wychowawcami zorganizowała pyszny poczęstunek w klasach. Wybrani zostali również król i królowa balu. Zarówno w trakcie zabawy jak i po niej widać było wiele uśmiechów na twarzach uczestników.
- Bal Karnawałowy przedszkolaków.
Bal Karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas w piątek 31 stycznia 2020 roku w grupie 6-latków odbył się bal karnawałowy.Tego dnia już od rana pojawiły się kolorowe postacie. W sali można było spotkać bohaterów bajek,przeróżne wróżki,biedronki ,piratów , duchy,przedstawicieli służb mundurowych i wiele innych postaci.
Wystrój sali wprowadził nas w radosny nastrój i zachęcił do wspólnej wesołej zabawy. Gdy rozbrzmiała muzyka z wielką ochotą rozpoczęliśmy tańce, pląsy. Bawiliśmy się znakomicie, wszyscy prezentowali swoje stroje karnawałowe. Wielką atrakcją okazały się zabawy z kolorowymi balonami i liczne konkursy, wybraliśmy królową i króla balu.
Na naszym balu emocji, radości,uśmiechów było co nie miara, nie zabrakło również smakołyków przygotowanych przez rodziców. Bal będziemy miło wspominać i już odliczamy dni do kolejnego.
Dziękuję dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz za przygotowanie smakołyków a panią opiekunkom SU za możliwość skorzystania z Ramy Karnawałowej z akcesoriami , która umożliwiła mam wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Wychowawca: A .Łabendowicz
- MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ
17.01.2020r. Gościno – III miejsce i brązowy medal drużyny SP Rymań w mistrzostwach powiatu kołobrzeskiego w piłce ręcznej.
- NA POKŁADZIE WOŚP
Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wesprzeć Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która tym razem grała dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Dorosła Społeczność Szkoły Podstawowej w Rymaniu ,,była na pokładzie Pana Jurka Owsiaka”, uczestnicząc w 28. Finale WOŚP, gdzie, za zgromadzone pieniądze, wylicytowała aż trzy koszulki, włączając się tym samym w szlachetne dzieło ratowania zdrowia i życia dzieci.
- 07.01.2020 r. DEFIBRYLATOR AED W SZKOLE
07.01.2020 r. w korytarzu bocznego wejścia do hali widowiskowo-sportowej SP Rymań (od strony bloku nauczycielskiego), w miejscu monitorowanym, zamontowano automatyczny defibrylator zewnętrzny AED (AED z jęz. ang. Automated External Defibrillator).
Jest to urządzenie ogólnodostępne, z którego może korzystać społeczność szkolna jak również osoby przebywające w szkole lub hali oraz mieszkańcy, uczestnicy ruchu drogowego najbliższej okolicy. Mówiąc krótko, każdy, kto stanie w obliczu konieczności udzielania pierwszej pomocy osobie nieoddychającej, której serce przestało bić.
Defibrylator AED to niewielkie i proste urządzenie, które zostało tak skonstruowane, by w stresującej sytuacji, bezpiecznie, krok po kroku osoba bez wiedzy medycznej mogła udzielić pierwszej pomocy.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED po uruchomieniu wykorzystuje komunikaty głosowe oraz rysunki w celu instruowania, jak należy wykonać akcję reanimacyjną, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. AED to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego, analizuje rytm serca i określa, czy wymaga defibrylacji, dlatego nie należy obawiać się skorzystania z AED, ratując komuś życie.
Warto również zapoznać się z zasobami internetowymi, które zawierają szereg informacji na temat zastosowania i instrukcji obsługi ww. urządzenia.
- 15 stycznia 2020 r. Przedstawienie dla przedszkolaków
Dnia 15 stycznia 2020 r. przedszkolaki oglądały przedstawienie teatralne przygotowane przez aktorów teatru FORUM z Białegostoku.
Dzieci były bardzo podekscytowane i z wielkim przejęciem oglądały przygody Smoka Wawelskiego oraz Szewczyka Dratewki .
Przygody bohaterów na długo pozostaną w pamięci dzieci. A. Łabendowicz
- 19.12.2019r. Jasełka w SP Rymań.
-
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rymaniu w Domu Opieki „Rafael” w Dębicy.
Uczniowie klas V B i VI B udali się 18.12.2019 r. do Domu Opieki „Rafael” w Dębicy. Było to bardzo wzruszające zderzenie dwóch pokoleń. Na spotkaniu zaprezentowano jasełka. Śpiew wywołał u obserwatorów wiele wzruszeń i radości. Chór aniołów z klasy V B zaprezentował umiejętności wokalne, a pozostali wykazali się zdolnościami recytatorskimi. Wspólnie z pensjonariuszami śpiewaliśmy kolędy oraz złożyliśmy sobie nawzajem życzenia z okazji zbliżających się świąt. Dzieciaki spotkały się z miłym przyjęciem i otrzymały zaproszenie do kolejnych odwiedzin. M. Kuroń.
- Jasełka „zerówki”
18.12.2019 r. wspaniałe przedstawienie przygotowały dzieci z „zerówki”
z wychowawczynią p. A. Łabendowicz. Były wiersze, piosenki i oczywiście
starannie przygotowane stroje i scenografia. Zerówkowicze najpierw
zaprezentowali się przedszkolakom „Motylkom”, a następnie wystąpili
przed rodzicami. Nagrodą był koszyk słodkości i owoców od 3- latków
oraz brawa i uśmiechy rodziców
- Przedszkolaki w „Pomeranii”
10.12.2019 r. odbyła się wycieczka przedszkolaków do parku rozrywki „Pomerania”. Celem wycieczki była integracja grup poprzez wspólną zabawę oraz pielęgnowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Na miejscu dzieci mogły skorzystać z wielu licznych atrakcji m.in.: spotkały Św. Mikołaja, wzięły udział w warsztatach świątecznego malowania bombek i figurek. Najbardziej, jednak, podobał się im plac zabaw: basen z tysiącem kulek, liczne tunele, zjeżdżalnie, ściany wspinaczkowe. A. Łozińska
- „Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka”
czyli akcja Samorządu Uczniowskiego – zbiórka karmy i koców
dla zwierząt przebywających w Schronisku „Animals” w Klępinie Białogardzkim
Uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Rymaniu wzięli udział
w akcji organizowanej przez Samorząd Uczniowski, której celem była zbiórka karmy dla zwierząt przebywających w schronisku pod Białogardem. W ciągu dwóch miesięcy uczniowie uzbierali niespełna pół tony pożywienia (karma sucha, konserwy, przekąski) dla kotów i psów. Uzbieraliśmy także bardzo dużą ilość koców i legowisk. Zwyciąska drużyna – klasa VIII A – uzbierała ponad 150 kilogramów karmy. W nagrodę pojedzie do schroniska.
Opiekunowie oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego składają serdeczne podziękowania uczniom oraz ich rodzicom za tak ogromne zaangażowanie w akcję. Dziękujemy także przedszkolakom będącym pod opieką p. Aliny Łabendowicz za przekazanie karmy i koców oraz uczniom klasy I, których wychowawcą jest p.Małgorzata Zawalska, za przekazanie karmy. Serdeczne podziękowania składamy także członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich „Drozdowianki” za ofiarowane koce i karmę.17 grudnia, rzeczy zebrane dla zwierząt, zostały przekazane przez uczniów – panu Jerzemu Harłaczowi – dyrektorowi schroniska.
-
Mikołajki SP
6 grudnia 2019 r. nie był w naszej szkole dniem zwyczajnym. Prawie wszyscy w mikołajowych czapkach i strojach, niespodziewana wizyta w szkole św. Mikołaja – ks. proboszcza Józefa Ciupińskiego, rozdającego słodycze w asyście pań z Caritasu, potem zbiorowe mikołajkowe zdjęcie uczniów w hali sportowej – gwaru i wesołości było dużo więcej niż na co dzień. Dla uczniów klas 7 – 8 dodatkowo ciekawe spotkanie z naszym absolwentem, Wojciechem Rudniakiem, który w ramach zajęć z doradztwa zawodowego opowiedział o swojej nowej szkole i realiach nauki w szkole średniej.
- Mikołajki – przedszkole
Tradycyjnie jak co roku 6 grudnia przedszkolaków odwiedził Św. Mikołaj. Kiedy rozległ się dźwięk dzwonków Mikołaja, Przedszkolaki od razu zaczęły się cieszyć. Św. Mikołaj został gorąco przywitany. Miło spędzony czas uświetniły zdjęcia oraz prezenty wręczane każdemu dziecku przez Mikołaja. Mikołajowi towarzyszyły Śnieżynki, które pomagały w rozdawaniu prezentów. Mikołaj zapewnił dzieci, że cały czas widzi ich dobre uczynki i gdy będą grzeczne, to na pewno odwiedzi ich w przyszłym roku.
- Warsztaty malowania bombek
5 grudnia 2019 r. w przedszkolu odbyły się świąteczne warsztaty malowania bombek. Dzieci wspólnie z rodzicami własnoręcznie wyczarowały piękne bombki choinkowe. Na kulach pojawiły się cekiny, gwiazdki, śnieżynki. Zajęcia dostarczyły mnóstwo radości oraz wprowadziły wszystkich w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia. A.Łozińska.
-
Światowy Dzień Pluszowego Misia. Andrzejki
25 listopada 2019 w grupie sześciolatków obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Miś jest przyjacielem dzieci i my również pamiętaliśmy o jego urodzinach.
Każdy z nas przyniósł swojego ulubionego misia-pluszaka.Miś to nie tylko pluszowa przytulanka ale to „ktoś” bardzo bliski, czuły i często niezastąpiony.
Tego dnia poznaliśmy historię pluszowego misia oraz najsłynniejsze bajkowe misie, zaśpiewaliśmy piosenkę „Święto pluszowego misia”a pani Gienia S. przeczytała książeczkę „Podróże misia”. Potem zajadaliśmy słodkości zawierające zdrowy miód.
Ten dzień wywołał wiele uśmiechów i radości. Mamy nadzieję ,że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
29 listopada obchodziliśmy Andrzejki , które były okazją do wspaniałej zabawy oraz źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Przygotowane wróżby pobudziły dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Bawiliśmy się przy dźwiękach skocznej muzyki a w przerwach zajadaliśmy owoce i słodkości przygotowane przez naszych rodziców.
Zabawy, radości, uśmiechów było wiele i mamy nadzieję że spełnią się wszystkie wróżby. A. Łabendowicz
- 23.11.2019r. Spektakl dla przedszkolaków „Pan Brzuchatek”.
Wizyta teatrzyku w przedszkolu jest dla dzieci zawsze ogromną atrakcją. Tak było i tym razem. 23 listopada do naszego przedszkola zawitał teatr „Władca Lalek” ze swym przedstawieniem „Pan Brzuchatek”. Wszystkie grupy przedszkolne oraz uczniowie kl.I z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Aktorzy, scena, muzyka, kolorowe stroje przyciągnęły uwagę młodych widzów. Na koniec spektaklu odbyła się pogadanka na temat zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się, co jeść, aby być zdrowym i pełnym sił. A. Łozińska.
-
Dzień Życzliwości w Szkole Podstawowej w Rymaniu
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole światowy dzień życzliwości. Z tej okazji opiekunowie i członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali tablicę (oczywiście w kolorze żółtym – bo to kolor życzliwości ;-), na której uczniowie umieszczali karteczki z pozdrowieniami, miłymi słowami, życzeniami i życzliwymi gestami, sprawiając w ten sposób radość swoim kolegom i koleżankom. Nie zabrakło też słów uznania i sympatii dla nauczycieli. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w tę akcję, na każdej przerwie widać i słychać było śmiech, radość i zadowolenie. Uśmiech nie opuszczał nikogo. Każdy w tym dniu zapewne dowiedział się o sobie czegoś nowego, pozytywnego, upewnił się, że jest lubiany, ważny dla innych i wyjątkowy…
- „Szkoła to mój drugi dom”
W ramach corocznego konkursu w Szkole Podstawowej w Rymaniu – „Klasa z klasą” – uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Szkoła to mój drugi dom”.
Zadanie polegało na przygotowaniu wspólnie, przez każdą klasę, prac plastycznych z wykorzystaniem dowolnej techniki. Uczniowie bardzo zaangażowali się w wykonanie prac plastycznych, które można było podziwiać na szkolnym korytarzu.
- Europejski Dzień Języków
PODSUMOWANIE PROJEKTU
W ramach obchodów do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole, we współpracy z Biblioteką Gminną w Rymaniu oraz Radą Rodziców, odbył się konkurs plastyczny, na który wpłynęło 108 prac, połączony z wystawą. W kategorii klas I-III I miejsce zajęła Zuzanna Piasecka, II- Miłosz Marciniak, III – Dawid Maćkiewicz. W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajął Paweł Oleksiewicz, a w kategorii klas starszych I – Norbert Kusiakiewicz, II- Hubert Pyzia, III- Marta Piastowicz. Wyróżnienia otrzymali: Weronika Filocha, Olga Korytowska, Amelia Ciesielska.
Uczniowie p. B. Oleksiewicz podczas zajęć z j.angielskiego, w ramach międzynarodowego projektu na platformie e-Twinning, napisali kartki pocztowe do swoich rówieśników z innych krajów (Włoch, Słowacji, Francji, Turcji, Chorwacji, Ukrainy, Gruzji, Litwy, Hiszpanii, Bułgarii, Polski) promujące nasz język oraz miejscowość. Kartki napisali w języku polskim oraz angielskim. Dodatkowo na kartkach zostały umieszczone QR cody z zakodowaną wiadomością głosową, tak aby rówieśnicy z innych krajów mogli kartkę odsłuchać i usłyszeć jak brzmi nasz piękny język. Nasi uczniowie również otrzymali kartki od swoich rówieśników z innych krajów.
26 września podczas zajęć poznali ciekawostki językowe, wzięli udział w quizach i zabawach językowych.
Honorowy patronat nad Europejskim Dniem Języków w naszej szkole objął Wójt Gminy Rymań.
-
„UNPLUGGED”- program profilaktyczny w Szkole Podstawowej w Rymaniu
Unplugged to szkolny program profilaktyki uniwersalnej skierowany do uczniów
w wieku 12 – 14 lat.
Cele programu:
– zmniejszenie ryzyka używania substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, tytoń) przez młodzież,
– zwiększenie kompetencji rodziców w zakresie przeciwdziałania używaniu substancji psychoaktywnych przez dzieciRealizacja programu:
Program składa się z 12 lekcji, które koncentrują się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych. Program realizują wychowawcy, którzy przeszli trzydniowe szkolenie przygotowujące do prowadzenia zajęć. Program przewiduje trzy spotkania dla rodziców uczniów biorących udział w programie.Program UNPLUGGED rekomendowany jest
przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
jako program wysokiej skuteczności!!!W Szkole Podstawowej w Rymaniu, w roku szkolnym 2019/2020,
udział w programie wezmą klasy: VI A, VI B, VII A, VII B, VIII A, VIII B.
Wszystkich rodziców zachęcamy serdecznie do współpracy
i prosimy o udział w planowanych spotkaniach.
- ” Zdrowe ząbki mamy, marchewkę zajadamy”
W dniu 13.11.2019 r. w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Naszych przedszkolaków odwiedził pan stomatolog P. Piątek. Dzieci dowiedziały się jak powinny dbać o piękny i zdrowy uśmiech, dlaczego psują się nam zęby oraz jak prawidłowo należy je czyścić. Dzieci otrzymały naklejki ” Dzielnych pacjentów”, które bardzo spodobały się im. Po zakończeniu spotkania podziękowaliśmy panu dentyście za wizytę i wręczyliśmy drobny upominek. Teraz jeszcze bardziej postaramy się dbać o ząbki i chętnie odwiedzać stomatologa.
Koordynator projektu ” Zdrowe ząbki mamy, marchewkę zajadamy” A. Łozińska
- Konkurs „Mój Kościół na Pomorzu” 2019 rozstrzygnięty!
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Mój Kościół na Pomorzu”
Do jego XVI edycji przystąpiło 655 dzieci z diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Uczestnicy w trzech kategoriach wiekowych (9 lat, 10-13 lat, powyżej 13 lat) zaprezentowali swoje prace wykonane różną techniką. Wśród zgłoszonych dzieł znalazły się malunki, wydzieranki, kolaże, przestrzenne makiety.
25 października 2019 r. w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie rozdano dyplomy i nagrody. Jedną z laureatek w najmłodszej kategorii została nasza uczennica – Michalina Pogorzelska-Długaszek z klasy III B, która zaprezentowała pracę pt. „Kościół pod Duchem Świętym”. Dziewczynka włożyła w nią wiele trudu.
– „Na początku pomalowałam kartkę farbkami różnego koloru. Na to nałożyłam warstwę woskowej świecy. Zamalowałam to czarną farbą i wydrapywałam wzory patyczkiem.” – tak mówi o swoim warsztacie plastycznym Michalina.
To kolejny sukces ucznia z naszej szkoły. Zarówno laureatce, jak i opiekunom (p.Henryce Ziębie i p.Marcinowi Muszyńskiemu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
- Nowinki sześciolatków
22 października 2019r. zwiedzaliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną w Rymaniu, gdzie poznaliśmy ciekawą pracę bibliotekarki, księgozbiór oraz pomieszczenia biblioteczne. Z wielką radością wysłuchaliśmy baśni przeczytanej nam przez panią Aldonę K.
Teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę w bibliotece.
24 października zwiedzaliśmy tutejszy Ośrodek Zdrowia. Tam poznaliśmy jego pomieszczenia,tajniki pracy pielęgniarki, przyrządy i urządzenia ratujące zdrowie i życie pacjentom. Po odbytej wizycie w Ośrodku Zdrowia bez strachu korzystamy w razie potrzeby z pomocy pracowników służby zdrowia.
29 października korzystaliśmy z gościnności Apteki LAWENDOWEJ w Rymaniu. Z ciekawością słuchaliśmy pana Łukasza M. ,który wraz z właścicielką panią Izą Sz.umożliwili nam poznanie apteki i jej zaplecza.
Poznaliśmy trudną i odpowiedzialną pracę aptekarza. Teraz już wiemy więcej na temat stosowania leków i pamiętamy o zażywaniu ich tylko w obecności osoby dorosłej. Podarowane nam jabłka były smaczne a malowanki ciekawe.
- Dzień Edukacji Narodowej
10.10.2019r. Obchody Dnia Edukacji Narodowej – uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy V pod kierunkiem wychowawczyni p. A Markowskiej.
-
Ewakuacja szkoły
24.09.2019r. Próbna ewakuacja szkoły. Całość nadzorowała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymaniu.
-
NAJWAŻNIEJSZA PROFILAKTYKA
18.09.2019r. dzieci w wieku wczesnoszkolnym za zgodą rodziców uczestniczyły w akcji „Profilaktyka wysiękowego zapalenia ucha środkowego młodzieży w wieku wczesnoszkolnym”. Akcja polegała na badaniach przesiewowych słuchu w celu jak najwcześniejszego rozpoznania i ewentualnie późniejszego leczenia wad. Zdaniem specjalistów taka droga daje gwarancję właściwego rozwoju dzieci, prawidłowego ich funkcjonowania, a tym samym wpływa na lepsze możliwości edukacyjne.Dziękujemy organizatorom akcji, tj. Klinice Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Kołobrzeskiemu Stowarzyszeniu Otolaryngologicznemu za opiekę nad naszymi podopiecznymi.
-
16 września 2019 r. Międzynarodowy Dzień Kropki
W dniu 16 września2019 roku w grupie sześciolatków świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki (The Dot Day) – święto kreatywności, którego inspiracją stała się książka Petera H .Reynoldsa pt. ,,Kropka”. Historia kropki z książki P. Reynoldsa stała się pretekstem do zorganizowania święta kreatywności, odwagi i zabawy. Jego celem jest pomoc dzieciom w odkrywaniu własnych talentów, poznawania mocnych stron , wyrabiania wiary we własne siły.
Święto rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiej bajki o małej Vashi. Po projekcji filmu dzieci własnymi słowami opowiadały historię dziewczynki. Tego dnia towarzyszyły nam kropki te naklejone na twarzach , stemplowane przez nas na koszulkach. Przedszkolaki chętnie szukały kropek na przedmiotach w sali , tworzyły kropkowe kompozycje i pląsali przy piosence pt.”Biedroneczki są w kropeczki”. Najwięcej radości dzieciom sprawiło doświadczenie z mlekiem , atramentem, płynem do naczyń gdzie zauważyliśmy , że atrament ucieka przed płynem a na powierzchni tworzą się kuleczki. Dzień Kropki nauczył nas , że trzeba wierzyć we własne możliwości. Postaramy się pamiętać przez cały rok i wszystkich do tego namawiamy. Wychowawca A. Łabendowicz
-
WYCIECZKA DO WROCŁAWIA- KLASA VIII B
Od 11.09 do 13.09.2019r. Klasa VIII b uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia. Podróż w obie strony odbyliśmy pociągiem. W pierwszym dniu zwiedziliśmy Hydropolis – centrum poświęcone wodzie oraz wjechaliśmy na 49 piętro SKY TOWER, skąd rozciągała się piękna panorama Wrocławia. Drugi dzień rozpoczęliśmy od najpiękniejszego miejsca czyli Panoramy Racławickiej, przepłynęliśmy się statkiem po Odrze oraz zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Późnym wieczorem udaliśmy się na piękny pokaz tańczących fontann. Ostatni dzień poświęciliśmy na wizytę w ZOO, dzień to mało, aby nacieszyć oczy egzotyką. Wycieczka super, pogoda i humory dopisały.
-
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w naszej szkole, jak co roku było bardzo uroczyste. Uczniowie byli ubrani odświętnie i towarzyszyło im wielu rodziców. Nad uczniami opiekę sprawowali nauczyciele, a całą uroczystość swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście. Wszyscy byli radośni, ale z charakterystyczną nutą tajemniczości i zainteresowania na twarzy.
Niestety wrzesień 1939 roku był inny. Pachniał kurzem, niepokojem i ogromnym strachem. 80 lat temu pierwszy września był pierwszym dniem ludzkiej tragedii i narodu polskiego.
Pierwszego września o godzinie 4:40 Niemcy rozpoczęli bombardowanie Wielunia, a 5 minut później niemiecki pancernik Schleswig – Holstein otworzył ogień w kierunku polskiej placówki na Westerplatte. Był to początek II Wojny Światowej.
Tragizm tych wydarzeń, które wdarły się w historię Polski i trawiły ją przez 6 długich lat bardzo dobitnie i zwięźle przedstawiło Stowarzyszenie Historyczne „DĘBOSZ” z Rymania wraz z uczniami naszej szkoły pod kierunkiem p. Moniki Kuroń. Było to krótkie przedstawienie, ale jakże patriotyczne i zaprezentowane z wielkim pietyzmem. Wśród występujących rolę narratorów pełnili: Julia Senkbeil i Aleksander Makarewicz, a do apelu o poległych bohaterów II Wojny Światowej wzywał p. Dariusz Pułło przebrany za utrudzonego zmaganiami wojennymi żołnierza. Natalia Długosz i Seweryn Strzechmiński pomagali w prezentacji graficznej przedstawiać zmagania wojenne, które dokumentowali na ustawionych wzdłuż ściany sztalugach.
Rok szkolny 2018/2019
- 27.03.2019r. Uczniowie przygotowani przez p. Alinę Kornecką wzięli udział w III Konkursie Frazeologicznym, zorganizowanym przez SP nr 9 w Podczelu.
- W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas w Rymaniu brali udział w ogólnopolskiej akcji ,,Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie wraz z rodzicami i dziadkami wykonali szmaciane laleczki będące symbolem pomocy dla dzieci najbardziej potrzebujących z całego świata, a szczególnie z terenów dotkniętych wojną i biedą. Laleczki wystawione były na szkolnym korytarzu, co umożliwiło uczniom i rodzicom ich zakupienie, a szkole na zebranie pieniędzy na cele UNICEF, jakimi są między innymi zakup szczepionek dla dzieci.
-
28 lutego w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Rymaniu odbyło się spotkanie przedstawiciela Policji Prewencyjnej w Kołobrzegu – p. Dariusza Kolasińskiego, z uczniami klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum. Prelekcja miała na celu zapoznanie uczniów z zagrożeniami płynącymi z zażywania środków psychoaktywnych w tym z alkoholu, tabaki, narkotyków i dopalaczy. Policjant zapoznał uczniów z nazewnictwem i wyglądem poszczególnych narkotyków oraz skutkami dla zdrowia psychicznego i fizycznego, wynikających z ich zażywania. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z archiwalnymi zdjęciami zgromadzonymi przez policję, prezentującymi zachodzące zmiany w wyglądzie zewnętrznym osób długotrwale zażywających środki psychoaktywne. Gość poinstruował uczniów, jak należy zachowywać się podczas spotkań towarzyskich, aby uniknąć nieodwracalnych w skutkach zdarzeń oraz uczył asertywnego odmawiania.
************************************************************
- Gazetka szkolna ” Kocioł” nr 2 – 2017/2018
- Akcja – przerwa z językiem niemieckim
- Gazetka szkolna „Kocioł”nr 1 – 2017/2018
- 30 maja 2018 odbyły się zawody sportowe w ramach obchodów Dnia Dziecka. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w konkurencjach klasowych i indywidualnych, zapoznali się z wyposażeniem Straży Granicznej, Zajazd Hasel serwował lody i hot-dogi, a wszystko zakończył mecz siatkarski uczniów z nauczycielami.
- 25.05.2018 r. Alarm przeciwpożarowy – ewakuacja szkoły.
- 24 maja 2018 – Dzień Mamy w Dębicy. Koncert pt. „Dla Ciebie Mamo” przygotowali uczniowie kl. II i dzieci z zerówki wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. I. Radoń i p. H. Ziębą, układy taneczne przygotowała p. E. Koperska. Mamy otrzymały laurki i bukieciki kwiatów.
- 24 maja 2018 roku przedszkolaki z grup 3-latków i 4-latków przygotowały przedstawienie z okazji Dnia Matki i zaprosiły na nie swoje mamy.
Po przedstawieniu mamy zostały zaproszone na słodki poczęstunek.
- 23.05.2018 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski poezji patriotycznej. Komisja z gościnnym udziałem poety A.dama Cirina
wysoko oceniła poziom wykonawców. I miejsce zajęła Aleksandra Drzewiec z kl. III B gimnazjum,
II – Julia Skaba z kl. VI B SP i III miejsce – Jakub Kornet – VI B SP.
- W ramach akcji „Noc muzeów” 21 maja 2018 roku na terenie rymańskiej szkoły odbyła się impreza historyczna zorganizowana przez Stowarzyszenie Historyczne w Rymaniu. Zaprezentowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej Nałęcz z Trzebiatowa oraz pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Fakty i ciekawostki na temat oblężenia Kołobrzegu w 1807 roku przedstawił nasz historyk, p. I. Piecyk.
- Polonistka Szkoły Podstawowej w Rymaniu, poetka Alina Kornecka zajęła I miejsce w międzynarodowym konkursie literackim „Święty Jan Paweł II Apostoł Miłosierdzia – Patron Rodziny”. Jury pod przewodnictwem Ernesta Brylla, wybrało Jej pracę spośród nadesłanych 2698 prac z całego świata. Wręczenie nagrody odbyło się w 18 maja w Krakowie podczas inauguracji obchodów 98 rocznicy urodzin Jana Pawła II i 40-lecia pontyfikatu, w Archidiecezji Krakowskiej. Gratulujemy!
- 17 maja 2018 roku przedszkolaki z grupy 4-latków odwiedziły Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha w Rzesznikowie.
- 10 maja 2018 roku obchody Dnia Flagi w Szkole Podstawowej w Dębicy
-